Czy storczyk wypuści pęd? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:35

Pani w sklepie ogrodniczym poradziła mi obciąć pęd mojego storczyka po przekwitnięciu przy samych liściach - tak uczyniłam, ale z tego co czytam, wydaje mi się, że to był błąd. Czy mój storczyk jeszcze kiedyś wypuści nowy pęd, tzn. czy kiedykolwiek zakwitnie?

Storczyki
Autor: GettyImages Storczyki lubią stanowiska jasne, o rozproszonym świetle
Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Pani w sklepie bardzo dobrze poradziła. Roślina musi teraz zregenerować siły po dużym wysiłku energetycznym, jakim jest wydanie kwiatów. Proszę dać jej odpocząć kilka miesięcy, zasilać nawozem, zapewnić jasne stanowisko, podwyższoną wilgotność, a za kilka miesięcy (na ogół kwitną raz w roku) powinien pojawić się nowy pęd kwiatowy. Po kilku miesiącach odpoczynku można roślinę trochę zmusić do wydania nowego pędu przez obniżenie temperatury do 19-22°C i mniej obfite podlewanie. Taki okres "stresowania" powinien trwać 4-6 tygodni. Efektem będzie nowy pęd kwiatowy.

Inne porady tego eksperta