Spis treści
- Jak wygląda sośnica japońska?
- Czy sośnica może być uprawiana w ogrodzie?
- Jakie podłoże dla sośnicy?
- Jakie stanowisko dla sośnicy?
- Opadanie igieł sośnicy
Jak wygląda sośnica japońska?
Sośnica japońska jest zimozielonym drzewem iglastym wyróżniającym się oryginalnymi, grubymi igłami o ciemnozielonym kolorze. To gatunek endemiczny - w naturze rośnie w Japonii na wyspach Honsiu (południowa część), Sikoku i Kiusiu, gdzie dorasta do 30-40 m wysokości.
Sośnica japońska to ogrodowy rarytas - jest zaliczana do tzw. biżuterii ogrodowej – grupy gatunków i odmian roślin stosowanych w niewielkiej liczbie, sadzonych w miejscach eksponowanych (zazwyczaj jako soliter), służących wzbogaceniu kompozycji o element skupiający uwagę.
Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie? Poznaj zalety iglastych drzew i krzewów

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.
Czy sośnica może być uprawiana w ogrodzie?
Sośnica w naszych warunkach jest dość trudna w uprawie. Uprawa sośnicy jest trudna. Można wysadzić sośnicę do ogrodu, ale należy bardzo starannie wybrać dla niej stanowisko.
Jakie podłoże dla sośnicy?
Sośnica wymaga gleb żyznych, urodzajnych, głębokich, kwaśnych, wilgotnych, a przy tym dobrze zdrenowanych. Uwaga! Sośnica nie toleruje wapnia w podłożu, źle znosi suszę.
Jakie stanowisko dla sośnicy?
Sośnica powinna mieć stanowisko półcieniste, osłonięte i ciepłe, gdyż sośnica łatwo przemarza, szczególnie w młodym wieku. Konieczne jest osłanianie sośnicy w ogrodzie na zimę.
Opadanie igieł sośnicy
Przez parę lat od skiełkowania sośnica rośnie dobrze, później prawdopodobnie z powodu braku odpowiednich grzybów mikoryzowych igły mogą żółknąć i opadać.
Naturalnym procesem u wszystkich iglaków, a więc i u sośnicy, jest wymiana igieł co 2 lata – opadanie części igieł nie powinno więc niepokoić, pod warunkiem, ze zastępują je nowe.
Przeczytaj też: Dlaczego warto sadzić iglaki w ogrodzie? Poznaj zalety iglastych drzew i krzewów
Inne porady tego eksperta

i
