Czy saletrzak dolomitowy nadaje się do nawożenia iglaków? Zapytaliśmy eksperta

2024-10-16 14:20

Chciałbym wiedzieć, czy saletrzak dolomitowy nadaje się do nawożenia iglaków, głównie jałowców. Jeżeli tak, to w jakiej dawce go stosować, oraz czy na ten nawóz jest jakiś termin ważności gdybym zrobił większy zapas? Pyta czytelnik.

Nawożenie iglaków
Autor: GettyImages W uprawie iglaków istotne jest prawidłowe nawożenie, zarówno wiosenno-letnie, jak i jesienne

Spis treści

  1. Na co zwrócić uwagę uprawiając iglaki?
  2. Czy saletrzak dolomitowy nadaje się do nawożenia iglaków?
  3. Jak nawozić iglaki saletrzakiem dolomitowym?
  4. Jak stosować nawozy do iglaków?

Na co zwrócić uwagę uprawiając iglaki?

Iglaki to rośliny stosunkowo łatwe w uprawie, ale sadząc je w ogrodzie trzeba pamiętać o kilku ważnych zabiegach, które znacząco mogą wpłynąć na ich zdrowie i wygląd.

  • Iglaki nie lubią wielokrotnego przesadzania. Powinniśmy więc od razu wybrać miejsce docelowe, w którym roślina będzie mogła zostać na stałe.
  • Poszczególne gatunki iglaków różnią się tempem wzrostu, pokrojem i wymaganiami siedliskowymi. W związku z tym należy dobierać inne rośliny na żywopłot, inne do klombu wokół oczka wodnego czy altanki.
  • Iglaki wymagają też rzadkiego, ale obfitego i systematycznego podlewania. Wierzchnia warstwa gleby powinna zostać przemoczona do głębokości około 30 cm.
  • Istotne jest również prawidłowe nawożenie iglaków, zarówno to wiosenno-letnie, jak i jesienne. Dzięki nawożeniu możemy zapewnić iglakom optymalne warunki wzrostu dostarczając im niezbędnych składników pokarmowych: makro- i mikroelementów.

Przeczytaj też: Iglaki w ogrodzie. Jak dbać o iglaki?

Agnieszka Mike - Jeziorska
Radzi: Agnieszka Mike-Jeziorska

Jest absolwentką SGGW, wydziału Ogrodnictwa i Architektury Krajobrazu. Jej pasją są rośliny i obserwacja przyrody. Już na studiach zajmowała się zakładaniem i pielęgnacją ogrodów oraz florystyką. Popularyzacja ogrodnictwa i przekazywanie wiedzy ogrodniczej innym sprawia jej wielką satysfakcję. Tworzy też fotograficzne portrety roślin.

Czy saletrzak dolomitowy nadaje się do nawożenia iglaków?

Saletrzak dolomitowy to azotowy nawóz uniwersalny, mieszanina azotanu amonowego z drobno zmielonym dolomitem. Zawiera ok. 27% azotu, z czego połowa to azot w formie amonowej, a druga połowa to azot w formie saletrzanej. Dodatkowo zawiera też 6% tlenku wapnia i 4% tlenku magnezu. Może być stosowany przedsiewnie i podczas wzrostu roślin, pod wszystkie rośliny i na wszystkie gleby, głównie ubogie w magnez i zakwaszone.

Ponieważ iglaki wymagają gleb lekko zakwaszonych - proszę zmniejszyć dawkę, aby zbyt mocno nie odkwasić gleby wokół nich. Nawóz należy stosować bezpośrednio na powierzchnię gleby wokół roślin. Bezwzględnie należy unikać posypywania roślin nawozem, ponieważ po ich rozpuszczeniu w kroplach rosy lub deszczu dochodzi do uszkodzenia ich nadziemnych części. O ile jest to możliwe nawóz należy wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Jak nawozić iglaki saletrzakiem dolomitowym?

Jeśli rośliny iglaste rosną w gęstej darni bądź gleba wokół nich jest wyściółkowana korą, trocinami, rozdrobnionymi gałęziami lub włókniną, wtedy koniecznie nawozy te powinny zostać wmyte do gleby przez obfite podlanie roślin. Najlepiej nawożenie wykonać bezpośrednio przed spodziewanymi niewielkimi opadami deszczu. Trzeba także przestrzegać zasady, by rośliny młode, w pierwszym roku po posadzeniu nawozić połową zalecanej dawki. Rośliny sadzone wczesną wiosną nawozić można dopiero po 4-5 tygodniach od posadzenia (w tym czasie rośliny się ukorzeniają).

Jeśli iglaki są sadzone latem, zaleca się zrezygnować z nawożenia w danym roku. Zabiegów dokarmiania azotem nie należy wykonywać później niż do połowy lipca, gdyż intensywniejszy wzrost pod koniec sezonu wegetacyjnego powoduje, że pędy nie zdążą zdrewnieć przed zimą i są mniej odporne na mróz. Proponowana dawka to 50-100 kg/ha (zależy od gleby i kondycji roślin).

Jeśli do tej pory nawóz był przechowywany w odpowiednich warunkach, powinien dotrwać w dobrym stanie do końca daty ważności, która powinna być umieszczona na opakowaniu. Jeśli natomiast nawóz jest zbrylony lub zmienił barwę - proszę o ostrożność, ponieważ świadczy to o jego złym magazynowaniu, a co za tym idzie - mógł zmienić swoje właściwości. Wtedy może podczas nawożenia przynieść więcej szkody niż pożytku.

Jak stosować nawozy do iglaków?

Sposób zastosowania zależy od tego, jaką formę nawozu wybraliśmy.

  • Nawóz sypki rozpuszczamy w wodzie (w proporcji podanej na opakowaniu) i tak przygotowanym roztworem podlewamy roślinę albo rozsypujemy nawóz równomiernie wokół rośliny (tak stosuje się granulaty), najlepiej po zewnętrznym obwodzie korony (bo tam liczba drobnych korzeni, które pobierają wodę z solami mineralnymi jest największa). Nawozy rozsypane pod krzewami dobrze jest wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.
  • Nawóz płynny należy rozpuścić (według wskazówek podanych na opakowaniu) i takim roztworem podlać rośliny. Jeśli nawóz przeznaczony jest do stosowania dolistnego, roztworem opryskujemy całe krzewy.

Przeczytaj też: Miniaturowe iglaki przed domem i do małego ogródka. Gatunki, odmiany, kształty, kolory igieł

Inne porady tego eksperta

#MuratorOgroduje: Jak prawidłowo zaimpregnować drewno?
Materiał sponsorowany
Listen to "Dom z balkonem czy bez? MUROWANE STARCIE" on Spreaker.
Murator Google News
Autor:
Nasi Partnerzy polecają