Spis treści
- Jakie cechy powinna mieć ziemia do kwiatów doniczkowych?
- Dodatki do podłoży
- Czy podłoża po pieczarkach można użyć do sadzenia strelicji i kliwii?
Jakie cechy powinna mieć ziemia do kwiatów doniczkowych?
Obecnie w sprzedaży spotkać można bardzo dużą ofertę różnego rodzaju podłoży przeznaczonych do wielu grup roślin doniczkowych. Dzięki temu dość łatwo można wybrać odpowiednie podłoże do konkretnych gatunków uprawianych w domu roślin.
Bez względu na rodzaj, podłoże do uprawy domowych kwiatów powinno być przede wszystkim przepuszczalne i przewiewne, aby zapewnić korzeniom optymalne warunki powietrzno-wodne, a więc właściwy rozwój. Z tego względu, najczęściej składnikami podłoża do roślin domowych jest torf oraz gleba próchnicza. Dzięki zawartości torfu podłoże jest lekkie i przewiewne, a ponadto nieźle magazynuje wilgoć.
Dodatki do podłoży
Bardzo często w składzie roślinnych podłoży (substratów), spotkamy też różne dodatki, które dodatkowo wpływają na zapewnienie napowietrzenia, przepuszczalność ziemi oraz umożliwiają zatrzymywanie wilgoci w podłożu. do takich dodatków należą na przykład: keramzyt, perlit, włókna kokosowe, hydrożele czy glinki. Ponadto, podłoża do uprawy roślin domowych nierzadko są wzbogacone długo działającymi nawozami, które powoli i bezpiecznie dla roślin (bez niebezpieczeństwa zasolenia podłoża) uwalniają składniki odżywcze.
Przeczytaj też: Ziemia do monstery - jaka powinna być? Jak zrobić samodzielnie podłoże do monstery?
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Czy podłoża po pieczarkach można użyć do sadzenia strelicji i kliwii?
Podłoże po uprawie pieczarek można użyć do sadzenia roślin doniczkowych - takie podłoże jest traktowane jako nawóz. Można je stosować w uprawie wielu roślin, w tym kliwii i strelicji. Wcześniej powinno być poddane obróbce termicznej (odkażone).
Nie sadzimy roślin w samo podłoże po pieczarkach, ale mieszamy je z ziemią uniwersalną (dając 2-4 kg/m2). Trudno przeliczyć to na proporcje, ale z powodzeniem można dać taką: 4 części ziemi i 1 część nawozu pieczarkowego.
Przeczytaj też: Uprawa pieczarek w domu - dlaczego warto uprawiać pieczarki w domu i jak to robić?

Inne porady tego eksperta