Czy oprysk przeciw pędrakom nie zaszkodzi roślinom ozdobnym i owocowym? [Porada eksperta]

2017-05-15 13:10

Na mojej działce jest mnóstwo pędraków, które niszczą trawnik i rośliny. Czy po zastosowaniu oprysku Dursbanem można wysiewać warzywa. Jeśli tak, to po jakim czasie? Czy oprysk przeciw pędrakom nie zaszkodzi roślinom ozdobnym (hortensje, róże, perukowce) i krzewom owocowym (porzeczka, agrest, borówka)?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

W karcie produktu Dursban nie ma podanego terminu, który informuje w jakim czasie można siać rośliny po jego zastosowaniu. Jednakże warto odczekać co najmniej kilka dni z jednego ważnego powodu - aż zacznie działać i zlikwiduje szkodniki glebowe. To insektycyd - niszczy owady, a nie rośliny. Nie zaszkodzi - o ile dawki będą odpowiednio rozrobione. Proszę także uważać, aby nie pryskać w porze, gdy latają pszczoły (Dursban jest dla nich bardzo toksyczny). Co do pędraków (i przy okazji drutowców) warto wiedzieć, że ok. 90 proc. z nich występuje na głębokości do 30 cm. Ogólnie mogą znajdować się głębiej - nawet do 1 m (ale to rzadko). Dlatego jednym z najlepszych niechemicznych sposób na ich likwidację jest przekopywanie podłoża, orka po sezonie, ewentualnie użycie glebogryzarki oraz częste spulchnianie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.