Czy można przesadzić odrost wiązu? [Porada eksperta]

2015-09-21 17:03

Czy możliwe jest przesadzenie odrostu wiąza, który wybił z wyciętego uprzednio drzewka rosnącego w bliskości wiąza, któremu by przeszkadzał. Lubię to osobliwe drzewo i chciałbym go w ten sposob rozmnożyć w innym miejscu. Odrost jest ładny, ma 20-25 cm wysokości. Nie mam pojęcia, jak tę operację przeprowadzić i dlatego proszę o radę. Podobno robi się to po zrzuceniu liści, ale co dalej? Pozdrawiam

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Zwykle odrosty (korzeniowe) są nowymi roślinami, które jednak mogą już nie powtórzyć cech rośliny matecznej. Mogą różnić się pod względem siły wzrostu, kształtu liści i innych cech. Dlatego też jeśli zależy Panu na otrzymaniu normalnego wiązu, radzę kupić pewną sadzonkę. Wiązy zwykle rozmnażane są z nasion lub przez szczepienie. Może Pan jednak spróbować po prostu ukorzenić w wilgotnym piasku sadzonkę długości około 20 cm (po uprzednim pozbawieniu jej liści) - być może się ukorzeni.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.