Czy można dodać dolomit do kwaśnej ziemi do kwiatów? [Porada eksperta]

2015-06-15 14:07

Kupiłam ziemię do kwiatów w Biedronce. Wiem, że jest kwaśna (sprawdzałam: ma pH 4-5). Czy mogę przed sadzeniem kwiatów zmieszać ją z dolomitem? Czy nie zaszkodzi to młodym korzonkom roślin?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Zależy, co Pani chce uprawiać. Proszę sprawdzić wymagania roślin względem pH. Dolomit to nawóz wapniowo-magnezowy. Zmielony - dodany do podłoża - wpłynie na jego odczyn powodując odkwaszenie. I właśnie to może być jego wadą i zaletą. Dodany w rozsądnej ilości (niewielkie dawki) nie powinien zaszkodzić korzeniom, wręcz przeciwnie. Jeśli egzemplarze są młode i rosną w żyznym podłożu, poczekałbym kilka tygodni ze stosowaniem jakiegokolwiek nawozu. Zwykle problemem w uprawie roślin doniczkowych nie jest niedobór składników pokarmowych, a przenawożenie i zasolenie gleby.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.