Czy mogę przesadzać rośliny latem? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:26

Mam stary zaniedbany ogródek, panuje w nim totalny chaos. Wiosną nie miałam czasu, a jesienią też nie uda mi się nic zrobić... Latem mam więcej czasu i mogłabym w końcu zabrać się za generalne porządki, ale czy to nie zaszkodzi roślinom?

Czy mogę przesadzać rośliny latem?
Autor: Archiwum serwisu
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Wszystko zależy od zakresu prac. Byliny które kwitły wiosną i latem przesadza się w sierpniu, ale te które kwitną jesienią - dopiero wiosną. Trawnik można kosić do października; nawozimy do sierpnia, a później tylko specjalnymi nawozami jesiennymi i zimowymi. Gałęzie większości drzew można przycinać również w stanie ulistnionym, ale to kłopotliwe, bo znaczna masa liści utrudnia pracę. Warto zacząć prace od założenia gdzieś w ocienionym kącie ogródka kompostownika - w ten sposób przerabia się na doskonały nawóz wszelkie odpadki z ogrodu i wiele z gospodarstwa domowego. A jeżeli używa się szczepionki kompostowej (do nabycia w sklepie ogrodniczym) nie trzeba przerzucać pryzmy. I nie wydziela się niemiły zapach.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.