Czerwone plamki na liściach jabłoni [Porada eksperta]

2017-05-15 12:33

Mam kilka młodych jabłonek. Na młodych liściach (nie na wszystkich) widać pojedyncze czerwone planki. Już sypałem polifoskę. To nie atak szkodników, tylko niedobór jakiegoś składnika. Czego brakuje jabłonkom? Jak zastosować nawóz?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Według mnie bardziej prawdopodobne jest wystąpienie patogenów chorobotwórczych. Jeśli te plamy są rozległe - to może być parch jabłoni lub inna choroba grzybowa. Warto zastosować fungicyd (np. Miedzian) lub regularnie drzewa pryskać gnojówkami z roślin. Z niedoboru składników pokarmowych - takiej przyczyny również nie można wykluczyć - najbardziej przypomina to brak magnezu. Jeśli zdecyduje się Pan na kolejną dawkę nawozu - warto zastosować go dolistnie, np. siedmiowodnym siarczanem magnezu.

>>Przeczytaj też: Drzewa owocowe. Najczęściej spotykane choroby drzew owocowych

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.