Spis treści
- Najczęściej spotykane choroby trawnika
- Czarci krąg na trawniku - jak się go pozbyć?
- Jak dbać o trawnik, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób?
Najczęściej spotykane choroby trawnika
Do najczęstszych chorób trawnika należą: pleśń śniegowa, czarcie kręgi, plamistość siewek, rdze źdźbłowe, zgorzel podstawy źdźbła, mączniak właściwy, czerwona nitkowatość traw, pałecznica traw.

Redakcja serwisu odpowiada na pytania dotyczące ogrodu i roślin.
Czarci krąg na trawniku - jak się go pozbyć?
Tę chorobę trawnika, zwaną czarcim kręgiem, wywołują różne gatunki grzybów kapeluszowych, tworzących skupienia owocników w formie pasm, wstęg oraz mniej lub bardziej regularnych pierścieni. Grzyby te wyrastają najczęściej na rozkładającym się w ziemi drewnie, dlatego tak istotne jest, by przed założeniem trawnika dokładnie oczyścić teren z wszelkich zanieczyszczeń.
W łagodnym stadium choroba ta nie jest groźna dla trawnika i wystarczy zbierać owocniki, gdy tylko się pojawią (zanim rozsieją zarodniki). Oprócz tego bardzo ważne jest systematyczne nawożenie i napowietrzanie darni oraz usuwanie filcu, czyli obumarłych źdźbeł i łodyg traw.
Jeżeli jednak pierścienie grzybów są zwarte, a trawa zaczyna się przebarwiać i zamierać, należy sięgnąć po bardziej radykalne środki. Można na początek spróbować podlać zarażone miejsca roztworem siarczanu żelaza (3,5 mg siarczanu na 1 l wody, na 1 m2 trawnika). Ale tak naprawdę nie ma skutecznych metod chemicznego zwalczania tej choroby. Jedynym sposobem pozbycia się tak zwanych czarcich kręgów jest usunięcie darni wraz z ziemią na głębokość około 30 cm i założenie w tym miejscu trawnika od nowa, uważając, aby nie zostawić w ziemi żadnych kawałków drewna. (mn-k)
Jak dbać o trawnik, by zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób?
Zasady pielęgnacji trawnika:
- odpowiednia wysokość koszenia (ścina się najwyżej 1/3 długości);
- zrównoważone nawożenie (nawozy wieloskładnikowe, mało azotu, dokarmianie do końca lata – ewentualnie pierwszych tygodni jesieni);
- likwidacja chwastów na trawniku;
- wiosenna regeneracja trawnika;
- wykonywanie aeracji i wertykulacji 1-2 razy w sezonie.
Przeczytaj też:
- Co zrobić ze skoszoną trawą? Odkryj sprawdzone pomysły!
- Jak szybko i skutecznie pozbyć się chwastów z trawnika?

Inne porady tego eksperta