Columnea choruje: żółkną i opadają liście [Porada eksperta]

2014-09-22 13:47

Otrzymałam zaszczepkę Columnei. Pięknie się rozkrzewiła i zrobiłam z niej kolejne zaszczepki. Jednak zaczęły jej żółknąć i opadać listki. Nie została przelana, ani nie miała za sucho. Co jej dolega?

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

Zrzucanie liści u Columnei może być objawem stresu, np. na skutek przeciągów, nadmiaru światła lub podlewania twardą wodą. Sadzonki kolumnei najlepiej pobierać wczesną wiosną, np. w kwietniu. Cięcie po kwitnieniu nie powinno jej jednak zaszkodzić, lecz pobudzić krzewienie. Jesienią i zimą natomiast trzeba zadbać, aby roślina miała dość wilgotne powietrze w pomieszczeniu. Nie można jej natomiast zraszać, gdyż raczej źle reaguje na ten zabieg. Mam kolumneę i niestety muszę przyznać, że to roślina doniczkowa, która nie jest łatwa w uprawie.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.