Spis treści
- Jak wygląda figowiec dębolistny?
- Co zrobić, gdy fikus lirolistny ma brązowe plamy na liściach?
- Pielęgnacja fikusa lirolistnego
Jak wygląda figowiec dębolistny?
Ficus lyrata (figowiec lirolistny, figowiec dębolistny, fikus lirolistny) pochodzi z tropikalnych lasów zachodniej Afryki, gdzie ma postać dużego, rozłożystego drzewa, dorastającego do ponad 15 m wysokości. W uprawie doniczkowej roślina nie jest tak wysoka, a mimo to pozostaje jedną z największych roślin pokojowych, gdyż może osiągać nawet 2-4 m wysokości. Ma też bardzo duże, szerokie, skórzaste liście (30-40 cm długości i około 20 cm szerokości), które również potrzebują sporo miejsca. Liście są nie tylko duże, ale też oryginalne, gdyż przypominają kształtem skrzypce lub lirę, od której roślina przyjęła nazwę gatunkową. Ich blaszka jest gładka, matowa lub lekko błyszcząca, z wyraźnie widocznym unerwieniem i lekko pofalowanymi brzegami.
Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.
Co zrobić, gdy fikus lirolistny ma brązowe plamy na liściach?
Brązowe plamy na liściach fikusa lirolistnego świadczą o jednym i drugim: to choroba grzybowa, która pojawiła się m.in. wskutek zbyt intensywnego podlewania rośliny. Fikusy nie lubią mokrej ziemi.
Aby uratować fikusa:
- trzeba regularnie co 2-3 tygodnie pryskać preparatem przeciw grzybom - najlepiej ekologicznym (np. Biosept Active);
- trzeba zmniejszyć częstotliwość podlewania (dużo wody, ale rzadziej). Ziemia w doniczce powinna przeschnąć przed kolejnym podlaniem;
- zamiast często podlewać roślinę powinno się regularnie zraszać (używając odstałej wody, aby uniknąć białych plam na liściach);
- te najbardziej porażone liście usunąłbym;
- roślinę trzeba przestawić w jak najbardziej widne i ciepłe miejsce (ale nie przy grzejniku);
- jeśli roślina była zalana, gleba brzydko pachnie, można wymienić jej podłoże (ale posadzić do tej samej donicy).
Przeczytaj też: Kiedy przesadzać domowe kwiaty doniczkowe? Jak zrobić to prawidłowo?
Pielęgnacja fikusa lirolistnego
Fikus lirolistny jest dość wymagający i źle reaguje na błędy uprawowe.
- Oczekuje bardzo jasnego stanowiska z rozproszonym światłem (nie lubi bezpośredniego słońca) oraz żyznego, przepuszczalnego, próchniczego podłoża.
- Źle znosi zarówno suszę jak i zalanie, dlatego powinien być podlewany często lecz umiarkowanie (susza lub zalanie może skoczyć się zasychaniem i opadaniem liści).
- Nie służy mu suche powietrze, które sprawia, że liściom zasychają końcówki, a roślinę atakują przędziorki. Kolejna ważna sprawa to temperatura, która przez cały rok powinna być dość wysoka i wynosić 20-24 °C w sezonie wegetacyjnym oraz 18-20°C zimą. Nigdy natomiast nie może spadać poniżej 16°C.
- Bardzo nie lubi mieć też tzw „zimnych stóp” czyli zimnego podłoża (np. gdy doniczka stoi na zimnej, betonowej podłodze lub gdy roślina podlewana jest zimną wodą), na które reaguje pojawianiem się na liściach brzydkich, ciemnych, dużych plam.
- Nie radzi sobie także z ostrym słońcem, zbyt ciemnym stanowiskiem uprawy, częstą zmianą miejsca, przenawożeniem oraz zimnymi przeciągami (może wtedy chorować lub zrzucać liście).
Przeczytaj też: Nawożenie kwiatów doniczkowych w domu. Jak i czym nawozić domowe rośliny doniczkowe?
Zobacz galerię zdjęć: Fikusy: zawsze modne rośliny doniczkowe

Inne porady tego eksperta