Choroba liści storczyka [Porada eksperta]

2018-05-08 14:23

Mam następujące problemy z moimi storczykami. Liście nie mają sprężystości tylko sprawiają wrażenie powiędłych. Nowe liście wyrastają blade, lekko zabarwione na różowe i zaraz zasychają. Rośliny wypuszczają pędy kwiatowe, które nigdy nie kwitną, tylko zaraz usychają, a inne oblepione są przeźroczystą wydzieliną, która także uniemożliwia kwitnięcie. Nawoziłam kwiaty aplikatorami z nawozem, a także używałam mgiełki do storczyków. Czy dałaby Pani radę mi pomóc?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. Przede wszystkim proszę odstawić wszelkie aplikatory i mgiełki, bo one raczej mogą zaszkodzić niż pomóc. Brak turgoru liści oznacza, że roślina nie pobiera wody, czyli korzenie albo są wyschnięte, albo zgniłe, możliwe, że nadmiar nawozów z aplikatorów spalił korzenie. To trzeba sprawdzić, czyli wyjąć roślinę z doniczki i zobaczyć jak się mają korzenie, bo to najważniejsza część rośliny u epifitów. Może trzeba też potem przesadzić do świeżego podłoża. Może to też być efekt wysuszenie przez zbyt wysoką temperaturę i słońce oraz niską wilgotność otoczenia. Lepka wydzielina na pędach to może być efekt gutacji, która jest normalnym zjawiskiem, ale ta słodka wydzielina wabi szkodniki i jej nadmiar może być efektem żerowania szkodników. Proszę oglądnąć tę wydzielinę przez lupę. Najlepiej ją zmyć ciepłą wodą. Blade liście mogą oznaczać, że roślina ma zbyt słoneczne stanowisko. Te storczyki (podejrzewam, że to Phalaenopsis) lubią jasne stanowisko, ale nie bezpośrednie słońce. Proszę rozważyć te uwagi i spróbować dopasować sposób pielęgnacji.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.