Chloroza na liściach borówek [Porada eksperta]

2014-07-07 13:38

Witam i proszę o poradę: na wieloletnich borówkach pojawiła się chloroza (żółtawe zabarwienie miedzy żyłkami), ale tylko na młodych przyrostach - pozostałe liście są zielone, ale ta zieleń jest jakby zszarzała (tzn. w ubiegłych latach zieleń była bardziej intensywna). Nawoziłam rośliny w kwietniu nawozem do borówki (po łyżce pod krzew), natomiast w maju siarczanem amonu. Wody krzewy mają pod dostatkiem. Będę wdzięczna za poradę - mam 12 borówek na działce.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Być może oprócz nawożenia nawozami azotowymi i zakwaszającymi potrzebne nie wspomaganie borówek mikroelementami - magnezem lub żelazem. Niedobór tych składników często powoduje chlorozy. Być może także liście borówki zaatakowane zostały przez przędziorka. Jeśli zauważy Pani drobne pajączki lub pajęczynki na liściach, to znak, że przędziorek żeruje na liściach. W takim przypadku należy wykonać oprysk środkiem zwalczającym dorosłe formy przędziorka, np. Magus.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.