Cedr [Porada eksperta]

2013-01-10 13:29

Chcę posadzić cedr w moim ogrodzie. Mam kilka pytań: czy jest mrozoodporny, jakie lubi stanowisko, gdzie najlepiej będzie wyglądał, jakie są warunki jego uprawy? Pozdrawiam Alicja

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Cedry to duże rozłożyste drzewa dorastające w naturalnych siedliskach nawet do 40 m wysokości (sprzedawane u nas odmiany są niższe). Cedry pochodzą z Gór Atlasu (cedr atlaski), z Libanu (cedr libański), z Himalajów (cedr himalajski), z Cypru (cedr cypryjski). Wszystkie są wrażliwe na mróz. Najodporniejszy jest cedr atlaski, ostatnio pojawiła się też bardziej odporna niż gatunek odmiana cedru himalajskiego 'Karl Fuks'. Zazwyczaj w naszych warunkach cedry żyją kilka lat między ostrymi zimami. Lepiej udają się w rejonach o łagodniejszym klimacie (Wrocław). Trzeba sadzić je w miejscu zacisznym, osłoniętym przed zimnymi wiatrami. Nie mają szczególnych wymagań co do gleby. Mniejsze egzemplarze warto okrywać na zimę włókniną. To, gdzie dobrze będzie wyglądał, zależy od wybranej odmiany: docelowej wysokości i rozłożystości korony, a także od zagospodarowania ogrodu oraz jego otoczenia.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.