Cedr [Porada eksperta]

2013-01-10 13:29

Chcę posadzić cedr w moim ogrodzie. Mam kilka pytań: czy jest mrozoodporny, jakie lubi stanowisko, gdzie najlepiej będzie wyglądał, jakie są warunki jego uprawy? Pozdrawiam Alicja

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Cedry to duże rozłożyste drzewa dorastające w naturalnych siedliskach nawet do 40 m wysokości (sprzedawane u nas odmiany są niższe). Cedry pochodzą z Gór Atlasu (cedr atlaski), z Libanu (cedr libański), z Himalajów (cedr himalajski), z Cypru (cedr cypryjski). Wszystkie są wrażliwe na mróz. Najodporniejszy jest cedr atlaski, ostatnio pojawiła się też bardziej odporna niż gatunek odmiana cedru himalajskiego 'Karl Fuks'. Zazwyczaj w naszych warunkach cedry żyją kilka lat między ostrymi zimami. Lepiej udają się w rejonach o łagodniejszym klimacie (Wrocław). Trzeba sadzić je w miejscu zacisznym, osłoniętym przed zimnymi wiatrami. Nie mają szczególnych wymagań co do gleby. Mniejsze egzemplarze warto okrywać na zimę włókniną. To, gdzie dobrze będzie wyglądał, zależy od wybranej odmiany: docelowej wysokości i rozłożystości korony, a także od zagospodarowania ogrodu oraz jego otoczenia.

Inne porady tego eksperta