Czy ograniczać podlewanie storczyka Cattleya? [Porada eksperta]
Nurtuje mnie pytanie: czy storczyk Cattleya przestaje się podlewać, a raczej ogranicza podlewanie, do czasu kiedy zauważy się, że w pochewce jest kwiat i od tego momentu należy pilnować, by podłoże było zawsze wilgotne, czy jak tylko pseudobulwa się wykształci i zauważy się, że w środku jest pochewka? Zawsze robiłem tak, że jak tylko zobaczyłem pochewkę, to przestawałem przesuszać i utrzymywałem ciągle wilgoć, czyli od mniej więcej września.
Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.
To zależy o jakie Cattleya chodzi. Na przykład jednoliściowe przechodzą długi okres spoczynku (po kwitnieniu, nie koniecznie zimą), a więc konieczna jest znajomość tego co się ma w kolekcji. Podłoże nie może być stale wilgotne, musi dobrze przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Aby rośliny nie odwodniły się, w okresie zimy można je, przy ładnej, ciepłej pogodzie, lekko zamgławiać. Konieczność znajomości gatunku lub rodziców hybrydy jest ważna, bo niektóre Cattleya kwitną w tym samym roku co wytworzona pseudobulwa, a inne zakwitają na "zeszłorocznej" pseudobulwie dopiero na wiosnę.
Inne porady tego eksperta