Bukszpan słabo rośnie, żółkną liście [Porada eksperta]

2021-04-16 7:42

Posadziłam 4 lata temu bukszpan - od tego czasu urósł jedynie o 10 cm. Drugi bukszpan, który posadziłam jesienią był duży, ale się przyjął - teraz miejscami żółknie. Co jest przyczyną tych problemów?

Bukszpan wiecznie zielony
Autor: GettyImages Bukszpan wiecznie zielony
Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Ten bukszpan, który nie rośnie, to prawdopodobnie jedna z odmian karłowych (stosowana na obwódki rabat) - po 10 latach rośliny osiągają 0,8-1,0 m, a ten rosnący szybko to typ albo np. odmiana ‘Rotundifolia’ – rośliny nie przycinane mogą dorastać do 4 m wysokości. Żółknięcie liści bukszpanu może być spowodowane nadmiarem światła słonecznego (bukszpany najlepiej rosną w cieniu i półcieniu), niedostatkiem wody wczesną wiosną lub zbyt niskim pH podłoża (kwaśne). Bukszpany najlepiej czują się na glebach wapiennych do obojętnych, czyli przy pH powyżej 7,2. Kwasowość gleby (odczyn) można sprawdzić samodzielnie – w sklepach ogrodniczych są do nabycia małe zestawy do badania kwasowości gleby, a także czasami pehametry.

Ćma bukszpanowa - groźny szkodnik bukszpanów

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.