Brzoskwinia: chorobowe zmiany na owocach [Porada eksperta]

2015-09-28 11:20

Na owocach brzoskwini występuje miejsce pokryte chropawą, ciemną, przechodzącą w czarną, grubszą skórą. Początek tego miejsca zaczyna się od ogonka owocu i klinowo przechodzi na dalszą część owocu. Co to za choroba i jak ją zwalczyć. Nadmieniam, że stosuję oprysk miedzianem na wiosnę.

Michał Mazik
Radzi: Michał Mazik

Specjalista w zakresie uprawy roślin zielarskich oraz warzyw. W trakcie kariery zawodowej zajmował się: zakładaniem ogrodów (Polska), produkcją roślin ozdobnych i poradnictwem w centrach ogrodniczych (USA), pracą w sadach sadach (Anglia, Włochy). Autor kilku książek ogrodniczych. Ogrodnik z wykształcenia, zawodu i zamiłowania.

To może być rak bakteryjny drzew owocowych lub parch brzoskwini. Proszę "wygooglować" (bez zdjęcia ciężko powiedzieć). W obu przypadkach jednak objawy chorobotwórcze występują również na pędach. W pierwszym przypadku stosuje się preparaty miedziowe w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia i opadania liści (trzeba poprawić - jak widać nie pomogło), w drugim drzewa opryskuje się po kwitnieniu. Jeśli oprócz owoców widać porażone pędy - należy je wyciąć. Poniżej podaję zalecenia ochrony brzoskwini przed chorobami w czasie opadania liści: Rak bakteryjny - np. Miedzian 1%, Carpene 0,5% lub Curpoflow 1%. Preparaty chronią brzoskwinie także przed kędzierzawością liści. Leukostomoza drzew pestkowych - Funaben Plus 100g/18dm2 rany. Stosowany przy pękaniu kory, uszkodzeniach mechanicznych i po cięciu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.