Brązowienie żywotników 'Smaragd' [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Posadziłam żywotniki 'Smaragd', a po dwóch tygodniach podlałam je preparatem przeciw pędrakom, a potem nawozem - tak poleciła mi pani w sklepie. Nie wiem, czy ma to jakiś związek, ale niedawno zauważyłam, że niektóre mają żółtawe gałązki: górne albo w środku. Natomiast cyprysik na całej swojej powierzchni każdy przyrost ma brązowawy - jakby uschnięty. Co robić?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Być może preparat chemiczny do zwalczania pędraków oraz nawóz zostały podane zbyt wcześnie - mogły uszkodzić najmłodsze, dopiero powstające korzonki. W takim przypadku trzeba dać żywotnikom czas na dobre ukorzenienie się. Jednak może się okazać, że przyczynż żółknięcia jest fytoftoroza - groźna choroba grzybowa, która coraz częściej pojawia się zarówno na iglakach, jak na roślinach liściastych. Jej rozwojowi sprzyja słabo przepuszczalne, zimne podłoże (gliniaste). Do zwalczania fytoftorozy polecane są: Substral Proplant Iglaki, Substral Fytoftorosa, Substral Aliette, Mildex 711,9 WG (0,2%), Previcur Energy 840 SL (0,2%), Acrobat MZ69 WP. Używać należy zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.