Brązowienie igieł cisa [Porada eksperta]

2018-12-04 16:22

Bardzo proszę o pomoc w zdiagnozowaniu choroby mojego biednego cisa. Mąż zafundował mi duże drzewko, jednak było ono już brazowiejące. To jest jakby przeplatanka: gałązka brązowa, końce zielone, chociaż różnie z tym bywa. Opryskałam go TOPSINEM. Może podsypać siarczanem magnezu? Nie wiem co mam dalej robić z biedakiem.

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Podsypywanie cisa siarczanem raczej odradzam dlatego, ze jest to nawóz mocno zakwaszający glebę, a akurat cis nalezy do iglaków, które lepiej czują się na niezbyt kwaśnym podłożu. Brązowienie igieł cisa może być spowodowane nie tylko chorobami grzybowymi. Bardzo często cisy atakowane są przez szkodniki, np. misecznika cisowca, który żerując na gałązkach, powoduje podobne objawy. Proszę sprawdzić, czy na pędach cisa nie ma charakterystycznych okrągłych "miseczek". Jeśli tak, trzeba jak najszybciej wykonać oprysk środkami przeciwko szkodnikom, np. Mospilan, Confidor, Decis,

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE