Brązowienie cyprysika Lawsona [Porada eksperta]

2015-06-22 17:53

Posadzone cztery cyprysiki Lawsona zaczynają blednąć, po czym w dość szybkim czasie następuje brązowienie całej rośliny. Czy jest to choroba grzybowa korzenia? Jak się jej pozbyć, żeby nie stracić roślin?

Maciej Aleksandrowicz
Radzi: Maciej Aleksandrowicz

Specjalista w zakresie kształtowania terenów zieleni, autor porad oraz artykułów o tematyce ogrodowej. Doświadczenie zdobywał we współpracy z architektami, w szkółce roślin ozdobnych oraz w firmach i centrach ogrodniczych. W pracy zawodowej kieruje się zasadą, że miasto idealne to rozsądne połączenie architektury i zieleni.

Z opisu wynika, że cyprysiki Lawsona zaatakowane zostały przez jedną z najgroźniejszych chorób - fytoftorozę, która atakuje najpierw system korzeniowy, a później stopniowo resztę roślny. Chorobie tej łatwiej zapobiegać, ponieważ chore rośliny rzadko udaje się uratować. Cyprysiki dość często padają ofiarą tej choroby i należy je profilaktycznie zapezpieczać, nawet jeśli nie widać żadnych niepokojących objawów. Rośliny już zaatakowane, które już bledną i brązowieją, prawdopodobnie trzeba będzie wymienić. Leczenie i zabezpieczanie roślin przed fytoftorozą polega na podlewaniu roślin roztworem środków grzybobójczych. Najpopularniejsze z nich to: Previcur, Proplant, Aliette. Należy podlać rośliny roztworem jedego ze środków co najmniej 2-3 razy co 7-10 dni i ograniczać podlewanie, ponieważ choroba ta łatwiej rozwija się w przypadku nadmiaru wilgoci w glebie.

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.