Brązowe plamki na kwiatach orchidei [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Na mojej orchidei pojawiły się brązowe plamki na kwiatkach. Oprócz tego listki rośliny są klejące, liście również, dlaczego?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. A jaki to storczyk? Brązowe plamki na kwiatach często powstają po opryskaniu kwiatów w chłodne dni, albo są wynikiem inwazji grzybów, albo żerują na nich szkodniki. Lepka rosa na liściach to na ogół normalne zjawisko - gutacja - ale może też być wynikiem żerowania szkodników ssących. Natomiast taka rosa na kwiatach to raczej nie jest normalne zjawisko. Proszę oglądnąć przez lupę kwiaty i liście, by upewnić się, czy nie ma tam nieproszonych gości. Jeżeli tacy znajdą się, to trzeba spróbować określić jaki to szkodnik i zastosować odpowiedni insektycyd. Plamy z kwiatów nie znikną, ale kwiaty kiedyś przekwitną i opadną. Jeżeli na liściach nie ma żadnych szkodników to tę rosę można zmyć wacikiem zamoczonym w wodzie. Rosa jest słodka i choć sama nie jest niebezpieczna, to może wabić szkodniki.

Inne porady tego eksperta