Brązowe plamki na kwiatach orchidei [Porada eksperta]

2013-01-10 13:08

Na mojej orchidei pojawiły się brązowe plamki na kwiatkach. Oprócz tego listki rośliny są klejące, liście również, dlaczego?

Grażyna Siemińska
Radzi: Grażyna Siemińska

Od lat jej życiem rządzą storczyki i ich fotografowanie. W niewielkim mieszkaniu zgromadziła już ponad 700 gatunków. Nie ma już miejsca na kolejne, te obecne rozrastają się, a i tak nie potrafi się oprzeć kolejnym okazom. To rośliny wymagające sporo wiedzy o ich naturalnych siedliskach i nieco innego podejścia do uprawy kwiatów.

Witam. A jaki to storczyk? Brązowe plamki na kwiatach często powstają po opryskaniu kwiatów w chłodne dni, albo są wynikiem inwazji grzybów, albo żerują na nich szkodniki. Lepka rosa na liściach to na ogół normalne zjawisko - gutacja - ale może też być wynikiem żerowania szkodników ssących. Natomiast taka rosa na kwiatach to raczej nie jest normalne zjawisko. Proszę oglądnąć przez lupę kwiaty i liście, by upewnić się, czy nie ma tam nieproszonych gości. Jeżeli tacy znajdą się, to trzeba spróbować określić jaki to szkodnik i zastosować odpowiedni insektycyd. Plamy z kwiatów nie znikną, ale kwiaty kiedyś przekwitną i opadną. Jeżeli na liściach nie ma żadnych szkodników to tę rosę można zmyć wacikiem zamoczonym w wodzie. Rosa jest słodka i choć sama nie jest niebezpieczna, to może wabić szkodniki.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.