Betonowe gazony: co w nich posadzić? [Porada eksperta]

2020-07-15 11:03
Gazony
Autor: GettyImages

Wzdłuż płotu z siatki ustawiłam betonowe gazony, miejsce jest słoneczne. Muszę coś efektownego do nich posadzić i nie mam pojęcia co: czy jakieś ozdobne drzewka liściaste, czy niskie pelargonie,żurawkę? Bardzo proszę o pomysł, jak wykorzystać te gazony.

Radzi: Magdalena Mucha

Ukończyła Sztukę Ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz studia podyplomowe na Politechnice z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej. Jest osobą potrafiącą doskonale zrozumieć potrzeby klientów, co uwiecznia w swoich projektach. Kocha to co robi i nie zamieniłaby tego na nic innego.

Betonowe gazony są trudne w utrzymaniu i naprawdę są tam ciężkie warunki dla roślin. Trzeba tam posadzić gatunki bardzo odporne, zwłaszcza na okresowe susze. Z roślin wyższych odporne są sumaki octowce, np. odmiana 'Dissecta', klony jesionolistne, np. szczepione na wysokości 1,5-2 m lub w formie naturalnej - wielopniowej (mogą wtedy świetnie wyglądać). Ewentualnie w niektóre gazony może Pani posadzić sosny górskie w różnych odmianach lub jałowce i uzupełnić nasadzeniami z bylin: rozchodniki okazałe, rozchodniki ostre czy kaukaskie, skalnice. "Żelaznymi" roślinami są również liliowce, tawuły, pięciorniki. W niektóre można też zasadzić pnącze i puścić po sąsiadującej siatce. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE