Betonowe gazony: co w nich posadzić? [Porada eksperta]

2020-07-15 11:03
Gazony
Autor: GettyImages

Wzdłuż płotu z siatki ustawiłam betonowe gazony, miejsce jest słoneczne. Muszę coś efektownego do nich posadzić i nie mam pojęcia co: czy jakieś ozdobne drzewka liściaste, czy niskie pelargonie,żurawkę? Bardzo proszę o pomysł, jak wykorzystać te gazony.

Magdalena Muchal
Radzi: Magdalena Mucha

Ukończyła Sztukę Ogrodową na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie oraz studia podyplomowe na Politechnice z zakresu planowania i gospodarki przestrzennej. Jest osobą potrafiącą doskonale zrozumieć potrzeby klientów, co uwiecznia w swoich projektach. Kocha to co robi i nie zamieniłaby tego na nic innego.

Betonowe gazony są trudne w utrzymaniu i naprawdę są tam ciężkie warunki dla roślin. Trzeba tam posadzić gatunki bardzo odporne, zwłaszcza na okresowe susze. Z roślin wyższych odporne są sumaki octowce, np. odmiana 'Dissecta', klony jesionolistne, np. szczepione na wysokości 1,5-2 m lub w formie naturalnej - wielopniowej (mogą wtedy świetnie wyglądać). Ewentualnie w niektóre gazony może Pani posadzić sosny górskie w różnych odmianach lub jałowce i uzupełnić nasadzeniami z bylin: rozchodniki okazałe, rozchodniki ostre czy kaukaskie, skalnice. "Żelaznymi" roślinami są również liliowce, tawuły, pięciorniki. W niektóre można też zasadzić pnącze i puścić po sąsiadującej siatce. Pozdrawiam

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.