Astry więdną i zrzucają pąki kwiatowe [Porada eksperta]

2017-09-07 14:09

Rosnące w przydomowym ogrodzie astry więdną i zrzucają pąki kwiatowe. Są zasilane nawozem raz na dwa tygodnie. Martwię się, czy nie będę musiał ich usunąć. Proszę o pomoc.

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Przyczyny złego stanu roślin mogą być różne. Prawdopodobnie astry zostały porażone przez chorobę grzybową (być może to fuzarioza naczyniowa, która sprawia, że rośliny żółkną, więdną i zamierają) – ratunkiem może być opryskanie jednym z dostępnych na rynku preparatów, np. Topsin M 500 SC czy też Amistar 250 SC.  Bravo 500SC, Gwarant 500 SC, Rovral Flo 255 SC. Trzeba jednak przeprowadzać zabieg stosując się do zaleceń podanych na opakowaniu, bo mamy do czynienia ze środkami toksycznymi.
Ale podobne objawy mogą dawać rozmaite choroby, także wirusowe. W tym drugim przypadku nie ma właściwie ratunku – rośliny trzeba wyrwać i spalić.
Również przenawożenie roślin nawozami sztucznymi źle wpływa na ich kondycję, objawy także tu mogą być podobne.
Proponowałabym usuniecie chorych roślin i opryskanie gleby preparatami biologicznymi jak Biosept Active lub Bioczos. Dobre efekty daje opryskiwanie preparatami zawierającymi efektywne mikroorganizmy (EM-y). W przyszłym sezonie nie należy wysadzać (lub wysiewać) astrów w tym samym miejscu, bo patogeny chorobowe pozostają w glebie nawet kilka lat.

>>Przeczytaj też: Astry - najpiękniejsze kwiaty w jesiennym ogrodzie

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.