Co robić z amarylisem po przekwitnięciu? [Porada eksperta]

2013-01-10 13:26

Mam dużą cebulę amarylisa, która przekwitła. Teraz wypuściła dwa liście. Nie wiem, co z nią dalej robić, żeby zakwitła w następnym roku. Czy obciąć liście i ją zasuszyć teraz?

Anna Skórkowska
Radzi: Anna Skórkowska

Architekt krajobrazu ze specjalizacją "zieleń zabytkowa". Pisała i redagowała teksty o zakładaniu, urządzaniu i pielęgnacji ogrodów. Fascynowało ją tradycyjne ogrodnictwo i rolnictwo, bo zapomniane dziś metody uprawy roślin - nawet w naszym "zchemizowanym" trującym świecie - pozwalają nieco lepiej żyć.

Roślinę z zielonymi liśćmi należy przenieść w widne miejsce i regularnie podlewać – dzięki liściom zgromadzi w cebuli składniki odżywcze. W sierpniu stopniowo podlewamy coraz mniej – roślina wejdzie w stan spoczynku (liście zżółkną a potem zaschną). Wtedy przenosimy doniczkę z cebulą do pomieszczenia, w którym panuje temperatura około 10°oC. Nie podlewamy. W listopadzie lub grudniu (powinna odpoczywać 2-4 miesiące) cebule wyjmujemy z ziemi, czyścimy i sadzimy do nowego podłoża. Zaczynamy podlewać (stopniowo coraz więcej), a gdy pojawi się pąk, zasilamy nawozem (najlepiej płynnym lub wolno działającym). To pozwoli roślinie rosnąć i efektownie kwitnąć. Jeśli wokół starej cebuli wyrosły młode cebulki, oddzielamy je i sadzimy po kilka w jednym pojemniku i przez 2 lata uprawiamy nie wprowadzając w okresu spoczynku, zasuszamy je dopiero latem trzeciego roku.

Inne porady tego eksperta

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.