Owoce i warzywa we wrześniu - jakie plony we wrześniu zbieramy w ogródku?

2022-08-29 13:43
Jesienne zbiory warzyw
Autor: www.thinkstockphotos.com

Wrzesień w ogrodzie to czas zbioru plonów z przydomowego sadu i warzywnika. Jakie owoce i warzywa zbiera się z ogrodu we wrześniu. Zbiory plonów we wrześniu.

Wrzesień w ogrodzie to czas zbioru wielu owoców i warzyw. Ruszmy więc do ogrodu po plony!

Jakie owoce zbieramy we wrześniu?

We wrześniu zaczynamy zbierać jesienne odmiany jabłek i gruszek. Owoce zbiera się 1-2 tygodnie przed osiągnięciem dojrzałości (zazwyczaj rozpoczynamy zbieranie, gdy pierwsze owoce zaczną spadać z drzew).

We wrześniu zbieramy też średnio późne i późne odmiany śliw, jeżyny, wczesne odmiany winorośli z uprawy gruntowej oraz powtarzające odmiany truskawek i malin.

>>Przeczytaj też: Malina 'Polana' - odmiana maliny powtarzająca owocowanie >>>

We wrześniu czeka nas także zbiór orzechów włoskich i laskowych. Pamiętajmy, że orzechy włoskie zbiera się, gdy same spadną z drzewa, a orzechy laskowe wtedy, gdy są w pełni dojrzałe i wypadają z okryw. Po zbiorze orzechy laskowe należy dosuszyć.

Zebrane jabłka i gruszki możemy przechować kilka tygodni. W tym celu zrywamy owoce nie w pełni dojrzałe i układamy w chłodnym, niezbyt suchym pomieszczeniu. Aby dobrze się przechowywały, muszą być nieuszkodzone i dobrze wykształcone.

Owoce z ogrodu: jak zbierać i przechowywać jabłka i gruszki zimowych odmian >>>

Zrywamy i wygrabiamy spod drzew owocowych zeschnięte, zgniłe i porażone przez szkodniki lub choroby owoce, ponieważ mogą stać się źródłem infekcji.

Owocowe mumie: co to jest i czy należy je usuwać? >>>

Jakie warzywa zbieramy we wrześniu?

We wrześniu zbieramy warzywa ciepłolubne, które są wrażliwe na spadki temperatury poniżej 0 st.C, bo we wrześniu mogą już wystąpić przymrozki. Do tych warzyw należą pomidory, paprykę, oberżynę, melony, kawony, patisony, kabaczki, ogórki, cukinię, dynię. Zbieramy z krzewów wszystkie pomidory, nawet te nie w pełni dojrzałe i układamy w pomieszczeniach, gdzie temperatura wynosi około 10 st.C. Można też wyrwać całe rośliny i powiesić w suchym i chłodnym miejscu, tam owoce powoli dojrzeją.

We wrześniu zbieramy także fasolę szparagową na suche ziarn, a pod koniec mniesiąca warzywa korzeniowe przeznaczone do przechowywania: marchew i buraki ćwikłowe (zbiór pod koniec września).

Cebulę po wyrwaniu pozostawiamy na zagonie, aby doschła, następnie czyścimy i przechowujemy w suchym i chłodnym pomieszczeniu.

Kiedy osiągną prawidłowy rozmiar, zbieramy również kalafiory, późne odmiany kapusty, sałatę, brokuły, kalarepę, rzodkiew i rzodkiewkę.

Zbiór selerów naciowych rozpoczynamy, gdy ich ogonki liściowe osiągną szerokość 3 cm; zielone części mają wyższą wartość odżywczą, za to bielone (obsypane kopczykiem ziemi) są delikatniejsze w smaku.

Jesienne porządki w warzywniku: co zrobić w warzywniku jesienią >>>

We wrześniu zbieramy dojrzewające nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich – będziemy mieć własne na przyszły rok. Zbiory przeprowadzamy w słoneczny dzień, zrywając owocostany wyłącznie ze zdrowych egzemplarzy.

Jak przechowywać nasiona kwiatów i warzyw. Warunki przechowywania nasion >>>

warzywnik
Autor: photos.com We wrześniu zbieramy m.in. buraki ćwikłowe przeznaczone do przechowywania

Owoc czy warzywo? Sprawdź czy odgadniesz!

Pytanie 1 z 12
Oliwki to:
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE