Sadzenie roślin w ogrodowym stawie i oczku wodnym

2013-03-26 15:34

Wiosna w ogrodzie to dobry czas na sadzenie roślin w stawie. Poradnik: jak sadzić rośliny w stawie, zakładanie stawu. Polecamy rośliny do stawu i oczka wodnego.

staw-rośliny-do-stawu
Autor: Andrzej Szandomirski

Staw, czy oczko wodne w ogrodzie i towarzyszące im piękne rośliny to cieniony element aranżacji ogrodu. Jeśli tylko masz na to warunki, warto zrobić w ogrodzie staw lub oczko wodne. Im większy staw, tym łatwiej go pielęgnować. Zobacz nasz poradnik: jak sadzić rośliny w stawie. Pamiętaj, że rośliny posadzone w oczku wodnym wpływają na zachowanie w nim równowagi biologicznej - osłaniają przed nadmiarem słońca, natleniają wodę w stawie i dają schronienie zwierzętom. Maj w ogrodzie to dobry czas na sadzenie roślin w stawie.

Jak sadzić rośliny w stawie

Rośliny w stawie sadzi się bezpośrednio w podłożu, w uformowanych w dnie zagłębieniach wypełnionych ziemią, albo, co wygodniejsze, rośliny w stawie sadzimy w specjalnych koszach z tworzywa sztucznego, miękkich doniczkach z siateczki o drobnych oczkach lub jutowych kieszeniach. Rośliny można wtedy w razie potrzeby łatwo wyjąć z wody i podzielić zbyt rozrośnięte kępy. Można też bez problemu przestawić je w dogodniejszą część oczka wodnego, jeśli stanowisko, w którym rosły, nie było dla nich odpowiednie.

Sadzenie roślin w stawie: jakie podłoże

Dobrym podłożem dla roślin wodnych jest mieszanka równych części piasku, gliny i dobrze rozłożonego kompostu lub żyznej ziemi ogrodowej. Aby uniknąć wypłukiwania składników podłoża, kosze – zwłaszcza o większych oczkach – trzeba wyściełać agrowłókniną lub jutą. Przed napełnieniem koszy podłożem do każdego warto włożyć kilka kamieni, aby go dobrze obciążyć. Można też dodać specjalnych nawozów przeznaczonych dla roślin wodnych. Po posadzeniu roślin w stawie na powierzchni podłoża w pojemniku dobrze jest rozłożyć warstwę drobnego żwirku (z wyjątkiem wapiennego), który zapobiegnie wymywaniu ziemi.

Rośliny do stawu

Rośliny do stawu: pływające (hiacynt wodny, kotewka orzech wodny, pistia rozetkowata, rzęsa wodna,żabiściek pływający) wrzuca się do wody w dowolnym miejscu. Wiatr i tak będzie popychał je po powierzchni stawu.

Rośliny do stawu: rośliny głębokiej wody – 40–100 cm (grążel żółty, grzybienie – lilia wodna, grzybieńczyk wodny, strzałka wodna) najlepiej sadzić w koszach z dala od fontann i kaskad, ponieważ lubią stojącą wodę, a opryskiwane wodą liście chorują. Przed posadzeniem roślin w stawie trzeba usunąć dorosłe liście. Kosz z rośliną umieszcza się na półce lub podstawce tak, aby pozostawione młode liście sięgały powierzchni wody. W miarę wzrostu roślin pojemniki przenosi się coraz głębiej.

Rośliny do stawu: rośliny podwodne: całkowicie zanurzone, natleniające (wywłócznik okółkowy) sadzi się związane w pęczki (w postaci nieukorzenionych sadzonek obciążonych np. ołowianym drutem) do płytkich koszyczków lub dołków w dnie stawu.

Rośliny do stawu: rośliny płytkiej wody i bagienne (kaczeniec (knieć błotna), kosaciec żółty, krwawnica pospolita, łączeń baldaszkowaty, pałka szerokolistna, przęstka pospolita, tatarak zwyczajny) sadzi się w strefie przybrzeżnej nie głębszej niż 30 cm.

Nasi Partnerzy polecają