Przygotowanie ziemi do wiosennego sadzenia roślin. PORADNIK

2015-01-19 7:00

Przygotowanie ziemi do sadzenia roślin to jedna z podstawowych prac w ogrodzie na wiosnę. Przed wiosennym sadzeniem roślin w ogrodzie trzeba dobrze przygotować ziemię. Warto sprawdzić odczyn gleby i zasilić ją kompostem. Poradnik: przygotowanie ziemi do wiosennego sadzenia roślin.

Wiosenne prace w ogrodzie
Autor: www.thinkstockphotos.com Wiosną przygotowujemy glebę do sadzenia nowych roślin

Do wiosennych prac w ogrodzie przystępujemy, gdy rozmarznie i obeschnie ziemia, czyli zwykle w drugiej połowie marca. Usuwamy zeszłoroczne resztki roślin (możemy je przeznaczyć na kompost) i rozpoczynamy uprawę gleby.

Jak przygotować ziemię do wiosennego sadzenia roślin

Jeżeli jesienią przekopaliśmy ziemię i ją nawieźliśmy, wiosną grabimy powierzchnię, rozbijając duże grudy, i wyrównujemy teren. Tuż przed sadzeniem roślin spulchniamy lekko podłoże. Jeśli jesienią ziemia nie została przygotowana do nowego sezonu, trzeba to zrobić teraz. Zasilamy ją nawozem, najlepiej kompostem, który zawiera wszystkie potrzebne roślinom składniki odżywcze i zwiększa ilość pożytecznych mikroorganizmów w glebie. To one, rozkładając resztki organiczne, wytwarzają próchnicę, dzięki której ziemia staje się żyzna i ma prawidłową strukturę. W miejscu rabat rozkładamy 3-5-centymetrową warstwę kompostu i lekko mieszamy go z podłożem.

Tam, gdzie będą rosły drzewa i krzewy, wykopujemy dołki o średnicy i głębokości 40-50 cm. Wydobytą z dna ziemię odkładamy na bok, a wierzchnią próchniczną warstwę zasilamy kompostem, mieszając z nim w proporcji 1:1 (jeżeli ziemia ogrodowa jest dobrej jakości, można go dodać mniej). Dojrzały kompost przypomina żyzną, przyjemnie pachnącą ziemię i w przeciwieństwie do nawozów mineralnych jest zupełnie bezpieczny dla roślin – nie można ich nim przenawozić.

>>Przeczytaj też: Kompost czyli złoto ogrodników

Bardzo dobrym nawozem jest obornik. Również on nie tylko odżywia rośliny, ale także poprawia strukturę gleby. Jednak świeży nawóz nieprzyjemnie pachnie, może też uszkodzić korzenie. Dodaje się go jesienią w miejscach, gdzie w następnym roku będą sadzone rośliny. Wiosną należy stosować tylko przekompostowany nawóz. Podobnie jak kompost rozkładamy go cienką warstwą i lekko mieszamy z glebą. Dodajemy go też do ziemi, w której będziemy sadzili drzewa i krzewy.

Miejsce, w którym jest zaplanowana rabata, można przykryć włókniną ogrodniczą lub matą szkółkarską (wcześniej trzeba przygotować ziemię, czyli przekopać ją, nawieźć i wyrównać). Tkaniny te są przepuszczalne dla powietrza i wody, więc stwarzają roślinom dobre warunki wzrostu. Ponieważ zmniejszają parowanie podłoża, sprawiają, że ziemia wolniej przesycha i można ograniczyć podlewanie. Poza tym zapobiegają wzrostowi chwastów. Przed posadzeniem rośliny ustawia się na tkaninie, tak by ładnie się komponowały – decyzja musi być przemyślana, bo późniejsze ich przesadzanie będzie trudne – i sadzi się je w naciętych na krzyż otworach. Po podlaniu podłoże przykrywa się kilkucentymetrową warstwą kory.

Przygotowanie ziemi do wiosennego sadzenia roślin: jak sprawdzić odczyn gleby

Większość roślin najlepiej czuje się w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (pH 6,0-7,0). Odczyn gleby jest związany z zawartością wapnia – im mniej jest go w podłożu, tym jest ono kwaśniejsze. Ponieważ ilość tego pierwiastka z biegiem czasu maleje, raz na kilka lat warto zbadać glebę, stosując bardzo prosty w obsłudze kwasomierz, i w razie konieczności ją zwapnować.Dobrym nawozem jest dolomit, który dodatkowo zawiera potrzebny roślinom magnez. Ziemię wapnuje się dwa-trzy tygodnie przed nawożeniem organicznym. Do roślin, które nie lubią wapnowania i dobrze rosną tylko w kwaśnym podłożu (pH 4,0-5,0), należą azalie, różaneczniki, kalmie, kiścienie, pierisy, wrzosy i wrzośce. Przed ich posadzeniem trzeba dodać do ziemi ogrodowej kwaśny torf wysoki i przekompostowaną korę drzew iglastych (miesza się je w proporcji 1:1:1). Warto też dodać nawóz mineralny do różaneczników i roślin wrzosowatych. Jeżeli gleba na działce jest mało urodzajna, lepiej wymieszać kompost, kwaśny torf i korę i w takim podłożu posadzić rośliny. Można też kupić gotową ziemię do uprawy roślin kwasolubnych.

>>Przeczytaj też: Jak sprawdzić, jaka ziemia jest w ogrodzie?