Wiosenne cięcie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot wiosną

Wiosenne cięcie żywopłotu: kiedy? Aby żywopłot był gęsty i zachowywał odpowiedni kształt, trzeba go regularnie przycinać. Już wiosną przycina się niektóre gatunki roślin tworzących żywopłoty. Wiosna w ogrodzie: kiedy i jak przycinać żywopłot. Jakie żywopłoty przycina się wiosną?
Część roślin, z których tworzy się żywopłoty, można przycinać już na wiosnę. Jakie żywopłoty przycinamy wiosną? Przedstawiamy krótki poradnik: cięcie żywopłotu kiedy i jak prawidłowo przycinać żywopłoty wiosną. Oto odpowiedzi na te pytania.
Wiosenne cięcie żywopłotu: kiedy przycinać żywopłot
Wiosenne cięcie żywopłotów z ligustru lub z porzeczki alpejskiej wykonujemy już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści.
- Krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, takie jak forsycja, lilak lub pigwowiec, przycinamy dopiero po kwitnieniu. Rośliny te tworzą pąki kwiatowe latem roku poprzedzającego kwitnienie, więc gdybyśmy przycięli pędy wczesną wiosną, to kwiatów byłoby znacznie mniej!
- Cięcie żywpołotów z krzewów kwitnących wiosną na pędach tegorocznych (np. budleja i niektóre tawuły), należy przeprowadzić w marcu.
- Cięcie żywopłotów z roślin iglastych – takich jak tuje (żywotniki), cisy, jałowce oraz z roślin liściastych o zimozielonych liściach – np. bukszpan czy laurowiśnia, przeprowadzamy wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.
Wiosenne cięcie żywopłotu: jak przycinać żywopłot
Podstawą prawidłowego i bezpiecznego cięcia żywopłotu jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Przycinanie pędów wykonujemy jedynie dobrze naostrzonymi nożycami, sekatorami lub specjalnymi narzędziami mechanicznymi. Cięcię przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, najlepiej z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem. Większe rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą zawierającą fungicyd (zapobiega rozwojowi chorób grzybowych). Krzewy iglaste i krzewy liściaste o drobnych liściach (np. bukszpan) przycinamy nożycami lub urządzeniami mechanicznymi. Do przycinania krzewów o dużych liściach (np. laurowiśnia) najlepiej zastosować sekator, aby nie ścinać blaszek liściowych w połowie.
