Wiosenne cięcie żywopłotu. Kiedy i jak przycinać żywopłot wiosną

2018-04-27 13:08
ciecie-zywoplotu
Autor: photos.com

Wiosenne cięcie żywopłotu: kiedy? Aby żywopłot był gęsty i zachowywał odpowiedni kształt, trzeba go regularnie przycinać. Już wiosną przycina się niektóre gatunki roślin tworzących żywopłoty. Wiosna w ogrodzie: kiedy i jak przycinać żywopłot. Jakie żywopłoty przycina się wiosną?

Część roślin, z których tworzy się żywopłoty, można przycinać już na wiosnę. Jakie żywopłoty przycinamy wiosną? Przedstawiamy krótki poradnik: cięcie żywopłotu kiedy i jak prawidłowo przycinać żywopłoty wiosną. Oto odpowiedzi na te pytania.

Wiosenne cięcie żywopłotu: kiedy przycinać żywopłot

Wiosenne cięcie żywopłotów z ligustru lub z porzeczki alpejskiej wykonujemy już w marcu, jeszcze przed rozwojem liści.

  • Krzewy kwitnące wiosną na pędach zeszłorocznych, takie jak forsycja, lilak lub pigwowiec, przycinamy dopiero po kwitnieniu. Rośliny te tworzą pąki kwiatowe latem roku poprzedzającego kwitnienie, więc gdybyśmy przycięli pędy wczesną wiosną, to kwiatów byłoby znacznie mniej!
  • Cięcie żywpołotów z krzewów kwitnących wiosną na pędach tegorocznych (np. budleja i niektóre tawuły), należy przeprowadzić w marcu.
  • Cięcie żywopłotów z roślin iglastych – takich jak tuje (żywotniki), cisy, jałowce oraz z roślin liściastych o zimozielonych liściach – np. bukszpan czy laurowiśnia, przeprowadzamy wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji.

Wiosenne cięcie żywopłotu: jak przycinać żywopłot

Podstawą prawidłowego i bezpiecznego cięcia żywopłotu jest zastosowanie odpowiednich narzędzi. Przycinanie pędów wykonujemy jedynie dobrze naostrzonymi nożycami, sekatorami lub specjalnymi narzędziami mechanicznymi. Cięcię przeprowadzamy w dni bezdeszczowe, najlepiej z dodatnią temperaturą. Miejsce cięcia powinno być zawsze gładkie, nieposzarpane, zlokalizowane najlepiej nad pąkiem. Większe rany warto zabezpieczyć maścią ogrodniczą zawierającą fungicyd (zapobiega rozwojowi chorób grzybowych). Krzewy iglaste i krzewy liściaste o drobnych liściach (np. bukszpan) przycinamy nożycami lub urządzeniami mechanicznymi. Do przycinania krzewów o dużych liściach (np. laurowiśnia) najlepiej zastosować sekator, aby nie ścinać blaszek liściowych w połowie.

ciecie-zywoplotu
Autor: photos.com
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE