Winorośl ozdobna - cięcie. Kiedy i jak przycinać winorośle ozdobne [WIDEO]
Winorośle to pnącza wcześnie rozpoczynające wegetację. Z tego powodu przycinanie winorośli ozdobnych należy wykonać także wcześnie - nawet już pod koniec zimy. Podpowiadamy, kiedy i jak przycinać winorośle ozdobne. Cięcie winorośli ozdobnej - zobacz to na filmie.
Autor: dr Szczepan Marczyński
Przycięta Vitis vinifera 'Purpurea' prowadzona na bramce ogrodowej
Cięcie winorośli ozdobnych należy przyprowadzić bardzo wcześnie - późną zimą lub na przedwiośniu. Jeśli zabierzemy się do tego zbyt późno i zaobserwujemy, że z przyciętych pędów wypływają soki, wtedy cięcie należy przełożyć do czerwca.
Jak ciąć winorośle ozdobne
Cięcie winorośli ozdobnych rozpoczynamy od wycięcia niepotrzebnych pędów, które zagęszczają roślinę oraz wszystkich pędów suchych i uszkodzonych, które mogą być siedliskiem chorób. Resztę pędów przycinamy według potrzeb. Pędy należy przycinać nad pąkiem lub w miejscu wyrastania pędu po tzw. obrączce. Silne cięcie sprzyja rozkrzewieniu, a więc wykonujemy je obowiązkowo u młodych pnączy, w 1-3 lata po posadzeniu, aby stworzyć mocną bazę rośliny. U starszych roślin mocne skracanie pędów można przeprowadzać co kilka lat w celu odmłodzenia rośliny i zmniejszenia jej rozmiarów. Jest to szczególnie ważne w przypadku dużych pnączy jak winorośl japońska (łac. Vitis coignetia) czy winorośl pachnąca Vitis riparia, których niekontrolowany wzrost może sprawić problemy w sąsiedztwie.
Cięcie winorośli ozdobnych o jadalnych owocach
Są również winorośle, które oprócz walorów ozdobnych, mają również smaczne owoce, np.:
- zdrowa i bardzo mrozoodporna Vitis 'Zilga' o dużych soczyście zielonych liściach,
- Vitis vinifera 'Purpurea' o liściach purpurowych,
- Vitis vinifera 'Incana' o liściach pokrytych srebrzystym kutnerem.
>>Przeczytaj też: Winogrona: cięcie winorośli. Kiedy i jak ciąć winogrona (winorośl) w ogrodzie
Jeśli chcemy zwiększyć owocowanie tych winorośli, powinniśmy większość pędów prowadzić poziomo w odległości 40-50 cm od siebie.
Tekst: CLEMATIS Źródło Dobrych Pnączy