Szkodniki roślin cebulowych. Jakie szkodniki najczęściej atakują rośliny cebulowe

2013-10-28 13:55 Paweł Romanowski
niszczyk-zjadliwy
Autor: photos.com Objawy żerowania niszczyka zjadliwego na cebuli

Rośliny cebulowe rzadko są atakowane przez szkodniki, ale gdy już się pojawią, bardzo szybko potrafią zdziesiątkować posadzone rośliny. Jakie szkodniki mogą atakować rośliny cebulowe oraz jak zwalczać szkodniki roślin cebulowych.

Rośliny cebulowe moga być atakowane przez różne szkodniki roślin. Najczęściej rośliny cebulowe atakują mszyce, niszczyk zjadliwy, ślimaki i gryzonie. Przeczytaj jak zwalcza się szkodniki roślin cebulowych.

Szkodniki roślin cebulowych: mszyce

Mszyce żerują gromadnie na dolnej stronie liści roślin cebulowych, wysysając soki roślinne i pokrywając liście lepką wydzieliną – rosą miodową. Rośliny cebulowe zaatakowane przez mszyce są osłabione, gorzej rosną i kwitną. Mszyce na roślinach cebulowych zwalczamy tuż po zauważaniu pierwszych kolonii opryskując rośliny preparatem Fastac, Karate Zeon lub innym środkiem mszycobójczym.

Szkodniki roślin cebulowych: niszczyk zjadliwy

Niszczyk zjadliwy to groźny szkodnik roślin cebulowych. Niszczyk zjadliwy to nicień żerujący w glebie, który wgryza się do cebul i powoduje, że stają się miękkie i gąbczaste, a w rezultacie gniją. Liście roślin cebulowych żółkną i skręcają się, a kwiaty zaczynają się zniekształcać. Po wykryciu szkodnika, należy wykopać i zniszczyć cebule oraz wymienić glebę w miejscu gdzie rosły. Podłoże przy sąsiednich roślinach opryskujemy preparatem Dursban.

Szkodniki roślin cebulowych: ślimaki

Ślimaki żerują głównie w nocy. Objawem ich żarłoczności są podziurawione liście roślin, a czasem nawet gołożery. Ślimaki zwalczamy rozsypując wokół roślin granulowane preparaty Mesurol lub Ślimakol. Ślimaki występują najczęściej tylko podczas ciepłego i wilgotnego sezonu. Ich żerowaniu sprzyja także nadmierne zagęszczenie roślin.

Szkodniki roślin cebulowych: krety i nornice

Krety i nornice wygryzają cebule, co powoduje znaczne osłabienie roślin cebulowych, ich pokładanie się i zamieranie. Gryzonie nie lubią zapachu szachownicy cesarskiej, dlatego warto posadzić ją na rabacie. Można stosować zarówno substancje chemiczne (trutka Fastin) jak i mechaniczne pułapki, jednak zwalczanie czy odstraszanie tych szkodników jest bardzo trudne i zwykle kończy się niepowodzeniem.

niszczyk-zjadliwy
Autor: photos.com Objawy żerowania niszczyka zjadliwego na cebuli
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE