Szkodniki cebuli - jakie szkodniki atakują cebulę i jak je zwalczać

2013-07-30 15:58
cebula
Autor: photos.com

Poznaj najczęściej spotykane szkodniki cebuli. Jakie szkodniki atakują cebulę. Zwalczanie szkodników cebuli.

Szkodniki cebuli: śmietka cebulanka

To niewielka (6-10 mm), szara muchówka. Samice pierwszego pokolenia składają jaja w ziemi lub na młodych roślinach. Na starszych roślinach, samice składają jaja między łuski lub w pobliżu piętki. Larwy pierwszego pokolenia żerują wewnątrz szczypioru od maja do początku lipca. Drugie pokolenie pojawia się już w połowie lipca. Liście uszkodzonych cebul więdną i z czasem zasychają. Cebule często bywają porażane przez bakterie. Zwalczanie śmietki cebulanki rozpoczynamy w momencie wylotu pierwszego pokolenia stosując jeden z preparatów – Karate Zeon, Kung-Fu, Sumi-Alpha.

Szkodniki cebuli: chowacz szczypiorek

To niewielki (3 mm długości) czarny chrząszcz. Jego larwy są beznogie, zielonożółte z brązową głową. Chrząszcze wygryzają dziury w szczypiorze wyjadając ze środka miąższ. Larwy żerują wewnątrz szczypioru. W wyniku ich żerowania szczypior żółknie i zasycha, na powierzchni widoczne są liczne otwory. Porażone rośliny trzeba usuwać. Szkodnika można zwalczyć dopiero w kolejnym sezonie stosując preparaty (Fastac, Karate Zeon) na wschodzącym szczypiorze, gdy rośliny osiągną fazę 1-3 liści.

Szkodniki cebuli: wgryzka szczypiorka

To mały szarobrunatny motyl, którego kremowe larwy wyjadają miękisz wewnątrz szczypioru. Na szczypiorze widoczne są podłużne jasne plamy. W ciągu jednego roku mogą wystąpić nawet 3 pokolenia szkodnika, dlatego też porażone cebule trzeba usuwać. Opryskiwanie roślin wykonujemy 2-3 krotnie od pierwszego wylęgu gąsienic (w maju) stosując preparaty – Fastac, Karate Zeon.

Szkodniki cebuli: wciornastki

To bardzo małe, prawie niewidoczne owady. Wyglądają jak małe 1 mm brązowe przecinki. Szkodliwe są zarówno larwy jak i osobniki dorosłe, które wysysają soki ze szczypioru. Z czasem na szczypiorze widoczne są srebrzyste plamki. Szczypior w miejscu żerowania szkodników załamuje się i zasycha. Wciornastki zwalcza się jednym z preparatów – Fastac, Karate Zeon, Bulldock, Sherpa.

Cebula - właściwości. Dlaczego warto jeść cebulę?
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE