Brunatnienie (brązowienie) igieł świerka
Brunatnienie igieł świerka to bardzo groźna choroba roślin nazywana także opadziną igieł świerka. Objawy i zwalczanie brunatnienia igieł świerka.
Brunatnienie igieł świerka to choroba roślin powodowana przez grzyb Rhizosphera kalkhoffii. Patogen ten atakuje praktycznie wszystkie gatunki świerków. Jakie są objawy brunatnienia igieł świerka. Jak zwalczać brunatnienie igieł świerka?
Brunatnienie igieł świerka - objawy
Objawy są bardzo charakterystyczne – początkowo widoczne tylko na najniższych pędach, ale szybko przenoszą się ku górze. Najczęściej chorobie ulegają igły szczytowych partii pędów. Na igłach powstają żółte plamki, które szybko się powiększają i obejmują całą powierzchnię igieł. Plamki z czasem brązowieją, co prowadzi do zasychania i opadania igieł. Grzyb zimuje w opadłych igłach i z nich infekuje roślinę na wiosnę. Choroba pojawia się rok po roku i powoduje coraz większe spustoszenie w igliwiu świerka. Na drzewach widoczne są całe powierzchnie pozbawione igieł, co powoduje, że rośliny są znacznie słabsze i podatne na inne infekcje i szkodniki.
Brunatnienie igieł świerka - zwalczanie
Brunatnienie igieł świerka zwalcza się tuż po zauważeniu pierwszych objawów, zwykle na przełomie maja i czerwca, stosując preparaty chemiczne, np. Topsin lub Dithane NeoTec. Zabieg powtarzamy 2-3-krotnie w odstępach co 10-14 dni. W miarę możliwości opryskiwać należy nie tylko porażone miejsca, ale całe rośliny. W przypadku wysokich drzew może to być utrudnienie, ale opryskiwanie to jedyna metoda zwalczania tej choroby. Na świerku białym ‘Conica’ choroba ta bardzo często bywa mylona z objawami powodowanymi przez przędziorki. W wyniku żerowania tych szkodników igły również żółkną, brązowieją i opadają.