Świąteczne oświetlenie ogrodu - ogrodowe dekoracje świetlne na Boże Narodzenie

2023-12-04 15:25

Gdy zbliża się Boże Narodzenie, staramy się szczególnie olśniewająco ozdobić nasze otoczenie. Coraz częściej dekorujemy nie tylko wnętrza domu, ale także ogród.

Spis treści

  1. Jakie dekoracje świetlne ogrodu na Boże Narodzenie?
  2. Jak najtaniej przystroić światełkami dom, taras i ogród?
  3. Cztery kroki do dobrego zakupu dekoracji świetlnych do ogrodu
  4. Rada elektryka
  5. Jak przymocować lampki choinkowe do elewacji?

Jakie dekoracje świetlne ogrodu na Boże Narodzenie?

Girlandy gałązek nad wejściem, na drzwiach wie­niec anglosaskim zwyczajem zawieszony na znak, że chętnie witamy gości, i udekorowana choinka przed domem coraz częściej zdobią w święta nasze ogrody. Bardzo efektowne są też dekoracje świetlne. W sklepach można kupić rozmaite ozdoby, nie tylko znane od lat łańcuchy małych lampek. Są w sprzedaży węże świetlne (po zastosowaniu sterownika można tworzyć efekty świetlne, takie jak falowanie, migotanie i przygasanie), łańcuchy z diodami LED, kurtyny świetlne do rozwieszania na elewacji, a także nitki świetlne (z szerokokątnymi diodami LED, których światło zlewa się w jedną ciągłą smugę). Służą one do oplatania gałęzi drzew i dekorowania elewacji oraz okien. Można kupić świecące gwiazdy, choinki i i inne świąteczne motywy. Świetlne dekoracje są przystosowane do zasilania bezpośrednio z sieci o napięciu standardowym 230 V.

Przeczytaj też:

Jak najtaniej przystroić światełkami dom, taras i ogród?

Najlepiej wybrać oświetlenie LED-owe. W porównaniu do standardowych żarówek w lampkach choinkowych ich energooszczędność wynosi nawet do kilkudziesięciu procent. A do tego są bardzo trwałe (posłużą długie lata), ich światło nie męczy oczu i nie nagrzewają się. Montując oświetlenie LED zamiast tradycyjnego nasze rachunki za prąd będą niższe.

Cztery kroki do dobrego zakupu dekoracji świetlnych do ogrodu

Wybór akcesoriów do świątecznego oświetlenia ogrodu nie jest łatwy. Z roku na rok w okresie przedświątecznym sklepy oferują coraz więcej ozdób i dekoracji świetlnych, warto więc poznać kryteria ważne przy podejmowaniu decyzji o zakupie.

  1. Do instalacji oświetleniowej używanej na zewnątrz klasa ochrony nie powinna być mniejsza niż IP44. Symbol musi być podany na opakowaniu. Łatwo też sami możemy poznać, z jakim towarem mamy do czynienia. Trzeba zwrócić uwagę na przewody oraz oprawki i elementy połączeń. Zazwyczaj wewnętrzne o symbolu IP20 są wykonane z PCW (plastikowe) i mają zwykłe oprawki do żarówek, natomiast zewnętrzne o IP44 mają lepszą izolację i zazwyczaj są gumowe.
  2. Normy UE nie zezwalają na sprzedaż urządzeń elektrycznych bez określenia ich parametrów i kraju pochodzenia. Informacje te mogą być umieszczone na tabliczce znamionowej, na nalepce przy wtyczce albo na opakowaniu urządzenia. Muszą tam być: nazwa importera, napięcie znamionowe, pobór mocy oraz klasa ochrony IP. Napisy muszą być po polsku. Niestety zdarza się, że nieuczciwi importerzy oznaczają wyroby w sposób nieodpowiedni, cechując produkty do zastosowań wewnętrznych jako spełniające wymogi klasy ochrony IP44 (koszt produkcji takich urządzeń jest znacznie wyższy). Należy również zwrócić uwagę na dwa symbole: podwójnego kwadratu (jeden w drugim) – oznacza, że przewody są w podwójnej izolacji – oraz odwróconego trójkąta z literą F w środku – oznacza, że produkt jest niepalny.
  3. Nie należy kupować oświetlenia, na którym brakuje cechowania bądź też napisy są obcojęzyczne. Praktycznie 100 proc. oświetlenia choinkowego pochodzi z Chin. Trzeba jednak wiedzieć, że w fabrykach są oddzielne linie produkcyjne przeznaczone na rynki Bliskiego Wschodu, Afryki czy Indii oraz oddzielne na rynki Europy, Kanady, USA. Dlatego różnica w cenie bardzo podobnych produktów może być znaczna. Przyczyną tego są mniej lub bardziej restrykcyjne wymagania jakościowe narzucane przez poszczególne kraje, co wiąże się z zastosowaniem różnych surowców. Wytwarzając na rynki mniej wymagające – gdzie jedynym atutem jest niska cena – producenci oszczędzają, na czym tylko mogą, bardzo często kosztem zdrowia, a nawet życia użytkownika. Również w Polsce zdarzają się importerzy, którzy przy zamówieniach kierują się wyłącznie ceną i sprowadzają produkty niebezpieczne.
  4. Przed zakupem warto sprawdzić, czy produkt (na przykład wąż, nitkę albo girlandę) można traktować jak moduł i łączyć z następnym. Na końcu takiego kompletu jest zazwyczaj specjalne gniazdo, do którego możemy w łatwy sposób podłączyć następny. Ułatwia to dekorowanie, ponieważ unikamy plątaniny kabli zasilających oraz konieczności użycia przedłużacza z wieloma gniazdami. Łącząc takie moduły, można uzyskać bardzo długie łańcuchy świetlne zasilane z jednego punktu w instalacji.

Przeczytaj też:

warto wiedzieć

Rada elektryka

W instalacji zasilającej, oprócz zabezpieczeń przed przeciążeniem i zwarciami, musi być wyłącznik różnicowoprądowy na prąd różnicowy nie większy niż 30 mA. Jeżeli go brak, lepiej zastosować ozdoby przystosowane do zasilania obniżonym napięciem przez transformator 230/24 V. Powinien on być umieszczony wewnątrz budynku, w suchym pomieszczeniu. Transformator musi mieć moc dostosowaną do mocy zasilanych lampek.

Jak przymocować lampki choinkowe do elewacji?

Lampki choinkowe do ściany zewnętrznej domu możemy przymocować za pomocą różnego rodzaju dwustronnych taśm, plastrów mocujących, pasków, rzepów i haczyków, albo specjalnymi substancjami przypominających plastelinę. Wybierajmy te przeźroczyste, wtedy mocowanie będzie niewidoczne.

Przeczytaj też:

Sonda
Czy dekorujesz ogród świątecznymi lampkami i światełkami?
Ogród - oświetlenie ogrodu