Ile prądu zużywają lampki choinkowe? Ile wydamy na oświetlenie świąteczne domu? WYLICZENIA

2022-12-07 9:06
Świąteczne oświetlenie
Autor: oledowani.pl Świąteczne oświetlenie domu najlepiej wykonać z lampek ledowych, ponieważ zużywają najmniej prądu

Zastanawiasz się, ile prądu zużywają lamki choinkowe? Podliczamy i wyjaśniamy. Nie ma Świąt bez lampek i światełek. W tym roku jednak możemy się zawahać przed kupnem lub zainstalowaniem świetlnych dekoracji w domu i ogrodzie, ponieważ jest kryzys, wszystko drożeje i wiele osób szuka oszczędności. Do wyboru jest mnóstwo świetlnych ozdób do wnętrz oraz do ogrodu lub na elewację domu. Sprawdzamy, ile zużywają prądu i ile wydamy na oświetlenie świąteczne domu.

Już czas dekorować dom na święta! Świąteczne oświetlenie domu nie tylko wprowadzi nas w bożonarodzeniowy nastrój, ale także rozjaśni ciemne grudniowe dni i długie wieczory. W tym roku jednak możemy się zawahać przed kupnem lub zainstalowaniem świetlnych dekoracji w domu i ogrodzie, ponieważ jest kryzys, wszystko drożeje, wiele osób szuka oszczędności. Czy warto zrezygnować ze świątecznej iluminacji? Jeśli wybraliśmy energooszczędne instalacje świetlne, grudniowy rachunek za prąd nie powinien być horrendalnie wysoki. Kupując dekoracje oświetleniowe, warto sprawdzić jaką mają moc, czyli ile będą pobierać prądu. Najoszczędniejsze są oczywiście ledy. Takich dekoracji jest najwięcej na rynku, bo dają też niemal nieograniczone możliwości kompozycji. Znajdziemy jednak również ozdoby choinkowe z żarówkami.

Ile zapłacimy za świąteczne oświetlenie domu - wyliczenia

Zobaczmy, ile zapłacimy za kilka godzin lub wieczorów świątecznego oświetlenia. Moc danego urządzenia w kilowatach mnożymy przez czas w godzinach i poznamy jego zużycie energii. Ceny 1kWh energii elektrycznej są różne zależnie od dostawcy – od 62 do 70 groszy. Na potrzeby naszych obliczeń przyjmijmy koszt 0,7 zł za 1 kWh. 

Spis treści

  1. Ile zapłacimy za świąteczne oświetlenie domu - wyliczenia
  2. Lampki na choinkę
  3. Kurtyny i girlandy
  4. Choinka ogrodowa
  5. Zobacz koniecznie - pomysły i inspiracje na świąteczne dekoracje

Lampki na choinkę

Świąteczne oświetlenie
Autor: oledowani.pl Tradycyjne lampki na choinkę

Do wyboru jest wiele wariantów oświetlenia. Najczęściej stosuje się łańcuchy ledowe.

Lampki na choinkę, długość 35,5 m, 500 diod LED, kolor ciepły biały, moc 21,7 W

To bardzo długi zestaw na wielką choinkę albo na kilka drzew w ogrodzie. Włączamy codziennie o 19 i wyłączamy o 23, czyli świecą przez 4 godziny.

4 godziny x 0,0217 kW x 0,7 zł, czyli 4 x 0,0217 x 0,7 = 0,06076 zł.

Jeden wieczór 4-godzinnej iluminacji będzie kosztował 6 groszy. Czyli za 30 dni wieczornego oświetlenia zapłacimy 1,80 zł.

Świąteczne oświetlenie
Autor: lightinthebox Lampki druciki

Lampki druciki, 100 diod, długość 5 m, moc 2 W

Taki krótki łańcuch możemy wykorzystać do ozdobienia małej choinki lub innych dekoracji w domu. Przyjmijmy, że będą świecić codziennie od 16 do 23, czyli 7 godzin.

7 x 0,002 x 0,7 = 0,0098, czyli mniej niż grosz.

Taka dekoracja może być używana w większej liczbie przez długi czas.

Świąteczne oświetlenie
Autor: 4home.pl Lampki choinkowe z żarówkami

Lampki choinkowe z kolorowymi żarówkami, długość 10 m, 16 żarówek E10 o mocy 3 W każda, czyli 48 W

Zwolennicy tradycyjnego oświetlenia w formie łańcucha kolorowych żarówek mogą wykorzystać takie oświetlenie, jednak jego zużycie prądu będzie znacznie większe. Łańcuch ma 10 m długości więc wystarczy na średnią choinkę. Będziemy go włączać codziennie na 4 godziny. 

4 x 0,048 x 0,7 = 0,1344 zł

Za jeden wieczór zapłacimy więc około 14 groszy. Gdy będziemy go włączać przez miesiąc, rachunek wyniesie 4 zł.

Kurtyny i girlandy

Świąteczne oświetlenie
Autor: LVT Kurtyna do okna

Kurtyna LED o wymiarach 3 x 3 m, zawierająca 300 diod, moc 5 W

Dekoracyjne oświetlenie możemy zastosować w kilku oknach lub drzwiach tarasowych. Zobaczmy, ile zapłacimy za dekorację drzwi na taras lub balkon. Włączamy światło na 9 godzin, od 15 do 24.

9 x 0,005 x 0,7 = 0,0315 zł

Na cały wieczór oświetlenia drzwi na taras lub okna wydamy nieco ponad 3 grosze. Śmiało możemy więc tak udekorować kilka okien i włączać kurtyny przez wiele dni.

Świąteczne oświetlenie
Autor: shoperly Girlanda z soplami na okap domu

Girlanda z soplami na okap domu, długość części oświetlającej 20 m, 500 diod LED, moc 30 W

Tak długa girlanda wystarczy do ozdobienia całego okapu z frontu domu i po bokach. Możemy więc zamocować tylko jedną. Niech świeci od 17, gdy wracamy z pracy, do pójścia spać o północy, czyli 7 godzin.

7 x 0,03 x 0,7 = 0,147 zł.

Za cały wieczór z rozświetloną elewacją domu zapłacimy niecałe 15 groszy. Jeśli będziemy przez 30 dni włączać girlandę wydamy niecałe 4,5 zł.

Świąteczne oświetlenie
Autor: Rosnek Girlanda na okap lub balkon

Girlanda na okap z 16 soplami, długość 3,5 m, 96 diod, moc 6 W

3,5-metrowa girlanda wystarczy do dekoracji balustrady balkonu. Zobaczmy, ile będzie kosztować jej codzienne włączanie na 7 godzin.

7 x 0,006 x 0,7 = 0,00294 zł

Cały wieczór dekoracji balkonu sprawi, że rachunek za prąd wzrośnie o niecałe 3 grosze. Możemy śmiało powiesić kilka girland również na innych elementach elewacji, a także na altanie w ogrodzie lub innych budowlach.

Choinka ogrodowa

Świąteczne oświetlenie
Autor: vidaXL Choinka do ogrodu

Choinka świetlna o wysokości 3 m, 310 diod, moc 10 W

Taka choinka będzie wskazywać nasz dom z daleka, warto więc włączać ją przed wieczorem, a wyłączać dopiero rano, gdy wstanie dzień. Przyjmijmy więc, że będzie świecić od 16 do 7 rano, czyli 15 godzin.

15 x 0,01 x 0,7 = 0,105 zł

Tak długa iluminacja domu i ogrodu będzie kosztować tylko 10 groszy. Możemy więc rozświetlać okolicę i poprawiać nastrój sobie oraz sąsiadom bez obawy o duży rachunek za prąd.

Świąteczne oświetlenie
Autor: Monumo Lampa w kształcie choinki

Lampa w kształcie choinki, 100 cm wysokości, 1 żarówka led, 11 W

Lampę w kształcie choinki możemy ustawić w domu albo na tarasie. Niech świeci co wieczór przez 4 godziny.

4 x 0,011 x 0,7 = 0,0308 zł

Na taki element dekoracyjny rozjaśniający salon lub taras przez jeden wieczór wydamy tylko 3 grosze. Możemy więc na przykład kupić kilka lamp w kształcie choinek różnej wielkości, a do tego dodać świecące kule lub sześciany i stworzyć świecącą kompozycję.

Zobacz koniecznie - pomysły i inspiracje na świąteczne dekoracje