Sprawdzone sposoby usuwania śniegu i lodu z nawierzchni w ogrodzie

2018-02-06 11:02

Sprawdzone sposoby usuwania śniegu i lodu z nawierzchni pomogą nam poradzić sobie ze śliską nawierzchnią, śniegiem i lodem na ścieżce, podjeździe czy chodniku. Poznaj sposoby na pozbycie się śniegu i lodu z nawierzchni. Podpowiadamy jak skutecznie odśnieżać.

Przygotowując się do odśnieżania własnej posesji trzeba uwzględnić specyfikę nawierzchni i przewidzieć jakie mogą być skutki użycia niewłaściwych narzędzi.

Spis treści

  1. Czym odśnieżać ogrodowe nawierzchnie?
  2. Jak pozbyć się lodu z nawierzchni?

Czym odśnieżać ogrodowe nawierzchnie?

Niektórzy właściciele posesji używają elektrycznych i spalinowych odśnieżarek, ale większość pozostanie jednak przy metodach tradycyjnych.

Pamiętajmy, aby przy usuwaniu lodu i śniegu nie zniszczyć nawierzchni. Przede wszystkim nie wolno kruszyć lodu żadnymi ostrymi narzędziami, takimi jak kilofy, młotki, czy nawet metalowe łopaty. W połączeniu z użyciem siły łatwo doprowadzić do uszkodzenia kostki brukowej, z której zbudowana jest nawierzchnia w ogrodzie. Najlepiej używać plastikowych łopat do odśnieżania bądź takich o krawędzi zabezpieczonej twardą gumą.

Przeczytaj też:

Jak pozbyć się lodu z nawierzchni?

Jeśli zdążyło już pojawić się zalodzenie – zamiast skuwać lód, lepiej sięgnąć po jeden ze sprawdzonych sposobów.

  • Tradycyjnie dobry jest piasek, który pewnie nigdy nie wyjdzie z użycia. Jest absolutnie bezpieczny i w niczym nie szkodzi nawierzchni.
  • Coraz bardziej popularny jest staje się też mikrogres. Jest podobny do piasku, ale ma bardziej ostrą strukturę. Używa się go dość często, gdyż zapewnia większą przyczepność opon do drogi. Poza tym po zimie można go zamieść, przechować i wykorzystać w kolejnym sezonie.
  • Można również skorzystać z tzw. soli ekologicznych, przeznaczonych na chodniki i drogi , które nie tylko nie mają szkodliwego wpływu na środowisko naturalne, ale również na nasze obuwie, samochody i nawierzchnie. Można je kupić w niewielkich opakowaniach (5 kg), dzięki czemu możliwe jest posypanie nimi niewielkiej powierzchni, na przykład choćby ścieżek wokół małego domku jednorodzinnego.

Przeczytaj też:

Lepiej unikać stosowania soli kuchennej i innych środków chemicznych, służących do odmrażania. Te przede wszystkim będą szkodzić roślinom w ogrodzie, a w niekiedy mogą doprowadzić do powstania wykwitów i plam na nawierzchni.

Na podstawie materiałów prasowych firmy Libet

Odśnieżarki spalinowe. Jak wybrać odśnieżarkę?