Sadzenie roślin wrzosowatych – najważniejsze jest podłoże! Kiedy i jak sadzić rośliny wrzosowate?

2024-09-10 13:51

Sadzenie roślin wrzosowatych wymaga przestrzegania kilku ważnych zasad. Po pierwsze pod rośliny wrzosowate należy odpowiednio przygotować podłoże. Podpowiadamy kiedy i jak prawidłowo sadzić wrzosy, wrzośce, rododendrony (różaneczniki), azalie i inne rośliny wrzosowate.

Spis treści

  1. Wybieramy stanowisko dla roślin wrzosowatych: wybór stanowiska
  2. Jakie podłoże dla roślin wrzosowatych?
  3. Przygotowanie podłoża w miejscu sadzenia roślin wrzosowatych
  4. Sadzenie roślin wrzosowatych w gotowe podłoże
  5. Kiedy najlepiej sadzić rośliny wrzosowate?
  6. Jak sadzić rośliny wrzosowate? Na jaką głębokość?
  7. Kompozycje z roślin wrzosowatych - rabaty wrzosowe

Wrzosowiska i rabaty wrzosowe mogą być jedną z największych atrakcji ogrodu. Warunkiem jest jednak właściwy dobór roślin i zapewnienie im odpowiednich warunków siedliskowych. W przypadku roślin wrzosowatych jest to szczególnie ważne, gdyż mają one dość specyficzne wymagania i są bardzo wrażliwe na błędy uprawowe. Podpowiadamy, jakie wybrać miejsce do sadzenia roślin wrzosowatych, jak przygotować podłoże i kiedy sadzić rośliny wrzosowate.

Wybieramy stanowisko dla roślin wrzosowatych: wybór stanowiska

Rośliny wrzosowate mają swoje oczekiwania w stosunku do stanowiska, które powinno być cieniste lub półcieniste i osłonięte od wiatru, gdyż mocne słońce mogłoby spowodować u nich poparzenia, a zimny wiatr uszkodzenia mrozowe.

Jakie podłoże dla roślin wrzosowatych?

Rośliny wrzosowate oczekują próchniczych, przepuszczalnych, stale lekko wilgotnych gleb o kwaśnym odczynie gleby (4–5,5 pH). Nie znoszą suszy, ani zalewania i bardzo źle reagują na zasadowy odczyn podłoża. Ich płytki, ale rozbudowany system korzeniowy równie łatwo przesycha z braku wody jak i ulega gniciu lub chorobom (np. fytoftoroza) od nadmiaru wilgoci. Z tego względu gleba pod uprawę roślin wrzosowych nie może być ani lekka i sucha, ani ciężka i mokra, ani też czasowo zalewana.

Przygotowanie podłoża w miejscu sadzenia roślin wrzosowatych

Po wyborze dla roślin wrzosowatych odpowiedniego miejsca uprawy, musimy przygotować dla nich właściwe podłoże, gdyż gleba w ogrodach najczęściej nie nadaje się do ich uprawy (ma zbyt wysoki odczyn pH).

  • Do przygotowania miejsca najlepiej przystąpić rok wcześniej, wybierając na kwaterze przeznaczonej pod wrzosowisko odpowiednią warstwę gleby i zastępując ją podłożem specjalnie przygotowanym dla roślin wrzosowatych.
  • Głębokość dołka powinna wynosić od 20 cm do 30 cm dla roślin niskich (np. wrzosów, wrzośców, bażyny, golterii) do 40-50 cm dla gatunków wysokich (np. różaneczników, azalii, pierisów).
  • Powstałe po wybraniu gleby zagłębienie należy wyłożyć warstwą drenażu (np. drobnymi kamieniami lub żwirem) i wypełnić kwaśnym torfem z dodatkiem przekompostowanej kory sosnowej, trocin z drzew iglastych lub igliwia, zmieszanych z wybraną z dołka ziemią.
  • Jeśli mieszanka nie ma odpowiednio niskiego odczynu pH lub gleba w ogrodzie jest zasadowa, do podłoża należy dodać siarkę, która pomoże zwiększyć kwasowość (20-30 g na m2).

Odpowiednimi dodatkami można też poprawić inne parametry podłoża. Przy lekkiej i łatwo przesychającej glebie, dodatek gliny pomoże utrzymać wilgoć w pobliżu korzeni, natomiast w przypadku gleby stosunkowo ciężkiej i dość wilgotnej, dodany do podłoża piasek ułatwi odpływ nadmiaru wody. W naturze wiele roślin wrzosowatych żyje w symbiozie z różnymi grzybami, dlatego do podłoża warto też dodać szczepionkę mikoryzową dla roślin wrzosowatych (zawierającą szczepy odpowiednich grzybów), która wspomoże prawidłowy wzrost i rozwój roślin.

Przydomowe wrzosowisko. Uprawa wrzosów w ogrodzie

Sadzenie roślin wrzosowatych w gotowe podłoże

Zamiast komponować podłoże samodzielnie, można też zastosować gotową ziemię do roślin wrzosowatych. Jest to rozwiązanie wygodne i pewne (gotowa mieszanka poza torfem i przekompostowaną korą sosnową, zawiera też odpowiedni zestaw mikro- i makroelementów oraz innych dodatków), ale dość kosztowne. Dlatego też po gotową ziemię lepiej sięgnąć w przypadku pojedynczych nasadzeń (dołek jednej rośliny), niż podczas tworzenia dużego wrzosowiska lub rabaty.

Kiedy najlepiej sadzić rośliny wrzosowate?

Kiedy mamy już przygotowane miejsce pod uprawę roślin wrzosowatych, możemy przystąpić do ich sadzenia. Najlepszym do tego celu okresem jest wiosna (marzec i kwiecień) lub jesień (połowa września do połowy października), gdyż wtedy można sadzić zarówno rośliny z odkrytym korzeniem, jak i krzewy zakupione w doniczkach. Sadzonki doniczkowane mają jednak tę zaletę, że mogą być sadzone także w innych terminach, praktycznie przez cały okres wegetacyjny.

Jak sadzić rośliny wrzosowate? Na jaką głębokość?

Rośliny wrzosowate na miejsce stałe należy wysadzać na taką głębokość, na jakiej rosły dotychczas. W tym celu wykopujemy odpowiednio duży otwór, umieszczamy w nim bryłę korzeniową, zalewamy ją wodą i uzupełniamy otwór pozostałą częścią podłoża. Następnie jeszcze raz podlewamy roślinę, a glebę wokół niej ściółkujemy grubą, nawet kilkunastocentymetrową warstwą przekompostowanej kory sosnowej lub trocin z drzew iglastych (świeża kora i trociny mogą zawierać substancje szkodliwe dla roślin).

Kompozycje z roślin wrzosowatych - rabaty wrzosowe

Rośliny wrzosowate najlepiej prezentują się w grupach, dlatego warto sadzić obok siebie po kilka lub nawet kilkanaście roślin tego samego gatunku. Dobrze jest też urozmaicić kompozycję, sadząc razem rośliny różniące się między sobą wysokością, walorami ozdobnymi i terminem kwitnienia.

Na dużej rabacie wrzosowej dobrze będą wyglądały grupy, złożone z różnych odmian wrzosów i wrzośców, zestawione z krzewami różaneczników, azalii, pierisów, kiścieni, modrzewnic czy kalmii, a także z krzewami iglastymi (karłowe odmiany sosen, świerków czy jałowców). Takie kompozycje można też uzupełnić innymi krzewami ozdobnymi i bylinami, takimi jak: wiązówka bulwkowa, ukwap dwupienny, zawciąg nadmorski, brunera wielkolistna, hortensja bukietowa, skimia japońska, zawilec mieszańcowy, tawułka chińska, pluskwica groniasta, żurawka, żarnowiec miotlasty lub trawami (np. kostrzewa sina, śmiałek darniowy). Poznaj mniej znane rośliny na wrzosowiska.

Wybierając rośliny towarzyszące, należy szukać gatunków o podobnych wymaganiach uprawowych co rośliny wrzosowate lub tolerujących kwaśny odczyn pH, gdyż inne mogłyby na takim stanowisku nie przetrwać.

Zobacz zdjęcia roślin wrzosowatych w galerii.

Jak dobrze znasz jesienne kwiaty?

Pytanie 1 z 8
Przez wielu uważane są za najpopularniejsze rośliny kwitnące jesienią
Chryzantemy
Listen to "Murowane starcie" on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają