Przycinanie borówki na wiosnę - kiedy i jak przycinać borówkę amerykańską wiosną?

2023-03-15 12:13
Borówka amerykańska
Autor: GettyImages Aby borówka amerykańska tak obficie owocowała, konieczne jest jej coroczne cięcie

Wiosenne przycinanie borówki amerykańskiej wykonujemy zanim zaczną nabrzmiewać pąki. Zabieg przycinania borówki wiosną jest konieczny, aby krzew dobrze się rozwijał i obficie owocował. Jak przycinać borówkę amerykańską wiosną?

Borówka wysoka (Vaccinium corymbosum), nazywana częściej borówką amerykańską należy do krzewów owocowych, które dają tzw. super owoce (superfoods). Nazwę tę zawdzięczają wyjątkowym, dobroczynnym dla naszego zdrowia właściwościom. Od lat wiadomo, że owoce borówek zwierają ogromne ilości antyoksydantów (wyłapują wolne rodniki, których nadmiar w organizmie prowadzi do powstawania nowotworów) oraz flawonoidów (zwiększają koncentrację, obniżają ciśnienie i poprawiają krążenie krwi). Substancje zawarte w owocach borówki amerykańskiej wpływają także na ostrość widzenia, spowalniają procesy starzenia oraz wspomagają pracę układu pokarmowego, dzięki swojemu antybakteryjnemu działaniu.

Spis treści

  1. Jak przycinać krzewy borówki posadzone wiosną?
  2. Wiosenne cięcie borówki amerykańskiej - jak przycinać starsze krzewy?
  3. Wiosenne cięcie odmładzające borówki amerykańskiej
  4. Czym ciąć borówkę na wiosnę?

Jak przycinać krzewy borówki posadzone wiosną?

W centrach ogrodniczych, szkółkach, czy innych punktach sprzedaży, borówki są oferowane w doniczkach lub pojemnikach. Dzięki temu można sadzić krzewy właściwie przez cały sezon wegetacyjny, ale najlepiej sadzić je wiosną.

Wiosenne cięcie krzewów borówki po posadzeniu jest uzależnione od jej wieku oraz zaawansowania formy korony.

  • Jeśli sadzimy krzew, który wykształcił już kilka symetrycznie rozłożonych pędów, to nie ma potrzeby wykonywania cięcia przez okres pierwszych 1,5-2 lat uprawy. Usuwa się tylko pędy przemarznięte i uschnięte. Po 3-4 latach należy usuwać również najstarsze pędy, bardzo drobne gałązki i skracać pędy bardzo wysokie (o około 1/3 długości). W kolejnych latach uprawy należy wykonać silniejsze cięcie odmładzające, ponieważ krzewy nie cięte mają skłonność do naprzemiennego obfitego owocowania co 2 lata.
  • Gdy sadzimy młode sadzonki, które mają tylko jeden silny pęd , to należy go skrócić wiosną (o około 1/3 długości lub na wysokość kilku oczek nad ziemią), aby się rozkrzewił.
  • W dobrze uformowanym krzewie borówki przeciętna liczba pędów powinna wynosić około 6-8 (tzw. szkielet krzewu), a najwięcej owoców pojawia się na młodych (1-3 letnich) pędach. Z tego względu należy pozostawiać pędy roczne oraz dwuletnie i ewentualnie skracać ich długość.

Przeczytaj też: Wiosenne nawożenie borówki amerykańskiej >>>

Wiosenne cięcie borówki amerykańskiej - jak przycinać starsze krzewy?

Starsze krzewy borówki przycinamy (prześwietlamy) w miarę potrzeby, najlepiej wiosną (do momentu nabrzmiewania pąków kwiatowych), usuwając wszystkie pędy pokładające się lub zwisające nad ziemią, uszkodzone na wskutek mrozu oraz pędy słabe oraz skierowane do wnętrza korony, nie dające nadziei na zawiązywanie się owoców. Dzięki temu zabiegowi, pobudzimy nowe pędy, które będą owocowały.

Starsze, silne pędy w koronie krzewu można także skracać wiosną lub latem, aby się rozgałęziły. Zwykle po 3 roku uprawy lub w momencie, gdy rośliny wejdą w pełnię owocowania, powinno się usuwać około 20-30% ogólnej masy pędów, czyli po prostu go przerzedzać. Usuwa się także w ogóle pędy stare (powyżej 4 lat).

Producenci borówek często wykonują ciecia w terminach uzależnionych od okresu owocowania danej odmiany borówki. W czasie łagodnych zim (już w lutym) przeprowadza się zabieg cięcia i usuwania pędów uszkodzonych przez mróz lub martwych u odmian późniejszych. Wykonuje się także cięcia po zbiorach owoców, a więc np. późnym latem, ale ta metoda zalecana jest głównie w przypadku odmian wcześniejszych. Odmiany późne, owocujące jesienią, mogą być podatne na przemarzanie, dlatego warto odłożyć zabieg cięcia na wiosnę.

Wiosenne cięcie borówki
Autor: GettyImages Aby krzewy borówki amerykańskiej dobrze rosły i obficie owocowały, potrzebują odpowiedniego prowadzenia

Wiosenne cięcie odmładzające borówki amerykańskiej

Trzeba pamiętać, że borówki amerykańskiej (także jagody kamczackiej, świdośliwy owocowej) nie należy jednorazowo ciąć zbyt radykalnie. Bardzo mocne, coroczne cięcie może w efekcie prowadzić do zmniejszenia owocowania tych krzewów. Mocniejsze, odmładzające ciecie przeprowadzamy w przypadku konieczności przerzedzenia krzewów, które mają zbyt dużo pędów. Podobnie mocniejsze cięcie, pobudzające do owocowania, przeprowadza się w przypadku odmian drobnoowocowych (jednoroczny zbiór poświęca się na rzecz cięcia) - dzięki temu owoce będą większe, a same krzewy będą się też lepiej prezentować.

Czym ciąć borówkę na wiosnę?

Należy także pamiętać, aby cięcia przeprowadzać ostrym sekatorem, a w przypadku grubszych, starszych pędów odpowiednich nożyc.

Nie przegap:

Zimowo-wiosenne cięcie drzew owocowych. Poradnik: jak przycinać drzewa owocowe [WIDEO]

Skarby ogrodu - czy poznasz wszystkie owoce z domowego ogrodu i sadu?

Pytanie 1 z 9
Owoc na zdjęciu to...
aronia
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE