Podlewanie ogrodu bez tajemnic. Jak prawidłowo podlewać ogród?

2024-07-05 15:16

To, jak często i jaką ilością wody trzeba podlewać ogród, zależy od gleby, pogody oraz od wymagań siedliskowych roślinności. Sprawdź, jak prawidłowo podlewać ogród.

podlewanie
Autor: GREENMILL Prosty, wydajny i stosunkowo tani jest wąż z końcówkami. Za ich pomocą można skutecznie podlewać i zraszać rośliny w niedużym ogrodzie
#MuratorOgroduje: Rośliny odstraszające kleszcze

Spis treści

  1. Jak prawidłowo podlewać ogród? Najważniejsze zasady
  2. Które rośliny potrzebują częstszego podlewania?
  3. Jaki wąż ogrodowy kupić? Jakie końcówki podlewające?
  4. Zraszacze stacjonarne do ogrodu
  5. Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?
  6. Podlewanie ogrodu o dużych rozmiarach
  7. Końcówki podlewające do węża

Jak prawidłowo podlewać ogród? Najważniejsze zasady

Gleba żyzna, próchniczna zatrzymuje wodę i stopniowo oddaje ją roślinom. Na glebie przepuszczalnej (na przykład piaszczystej) woda szybko ucieka w głąb, więc trzeba podlewać rośliny częściej, ale mniejszą ilością wody. Z kolei na glebie zwięzłej (gliniastej, ilastej) woda długo pozostaje na powierzchni i powoli wsiąka, lecz gdy nasyci podłoże, długo w nim pozostaje. Taką glebę można podlewać rzadziej, jednak nie można dopuścić do jej wyschnięcia, ponieważ zaskorupiała glina bardzo źle chłonie wodę, więc w czasie podlewania bądź deszczu duża jej część spływa po powierzchni.

podlewanie
Autor: FISKARS Podłączenie sterownika nawadniania do kranu pozwoli w prosty sposób zautomatyzować tradycyjne naziemne podlewanie. Po zaprogramowaniu czasu i częstotliwości nawadniania urządzenie otworzy dopływ wody do węży i uruchomi zraszacze

Które rośliny potrzebują częstszego podlewania?

To, jak wyglądają rośliny, pomoże w określeniu ich zapotrzebowania na wilgoć. Te o liściach pokrytych kutnerem, czyli delikatnym szarym meszkiem, są odporne na suszę, podobnie jak te o liściach mięsistych, w których gromadzi się zapas wody. Trzeba je podlewać oszczędnie – wiele z nich nie toleruje wody stagnującej wokół korzeni. Z kolei rośliny o dużych delikatnych liściach oraz wytwarzające znaczną ilość liści drobniejszych potrzebują obfitego podlewania, ponieważ duża powierzchnia liści oznacza dużą powierzchnię parowania i szybką utratę wody z tkanek.

Więcej wody potrzebują rośliny tuż po posadzeniu oraz w czasie kwitnienia i zawiązywania owoców. Rośliny zimozielone i trawnik trzeba podlewać także jesienią, jeśli jest sucha.

podlewanie
Autor: HONDA Do podlewania trawnika można wykorzystać wodę nie tylko z wodociągu, ale też naturalnych lub sztucznych zbiorników. W takim przypadku przyda się pompa do wody czystej, która może współpracować z systemem nawadniania

Jaki wąż ogrodowy kupić? Jakie końcówki podlewające?

Tu przyda się wąż ogrodowy z właściwie dobraną końcówką rozpraszającą strumień wody. Przed jego zakupem warto sprawdzić, jaki przekrój ma instalacja część instalacji wodnej wyprowadzonej na zewnątrz (jeśli jest taka) lub ta, z której będziemy czerpać wodę do ogrodu, a znajdująca się wewnątrz domu, na przykład w kotłowni lub garażu. Rury mogą mieć przekrój ½ lub ¾ cala. Najwięcej węży jest dostosowanych do pierwszego przekroju, są też tańsze. Teoretycznie nie ma problemu z podłączeniem zakupionego węża do instalacji z rurami o innym przekroju, bo dostępne są tak zwane przejściówki. Jednak ich zastosowanie może nie być komfortowym rozwiązaniem.

Warto zainwestować w dobry sprzęt, który będzie służył latami. Najmniej trwałe są węże z jednej warstwy tworzywa sztucznego. Łatwo się uszkadzają, zwłaszcza w miejscach załamań. Węże pięcio- i sześciowarstwowe, a także wzmocnione spiralnymi oplotami nie odkształcają się, nie plączą, nie tworzą się na nich zagięcia, są odporne na uszkodzenia. Przy tym nie zawierają pierwiastków szkodliwych takich jak kadm, ołów i bar. Wewnątrz często są pokryte warstwą uniemożliwiającą rozwój glonów.

Wygodnym rozwiązaniem, do stosowania na małych powierzchniach, jest wąż spiralny, który sam się zwija i rozwija.

Jeżeli posługujemy się wężem tradycyjnym, warto kupić nosidło bądź wózek ułatwiające jego transport i przechowywanie, można też zainstalować bęben naścienny, na który nawija się wąż po skończeniu pracy.

Na wężu mocuje się końcówki podlewające. Mogą być proste z płynną regulacją ilości wypływającej wody lub w formie pistoletu o rozmaitych formach strumienia (krople różnej wielkości, mgiełka, silny strumień wody, zraszanie). Wygodne są lance podlewające, które umożliwiają dostarczenie wody w miejsca trudniej dostępne, na przykład pomiędzy rośliny na rabacie albo zagony w warzywniku.

Rozwiązaniem ułatwiającym podlewanie w większym ogrodzie jest sieć nawadniająca z gniazdami poboru wody poprowadzona pod powierzchnią terenu. Do nich – jak wtyczkę do gniazdka sieciowego – podłącza się odcinek węża ogrodowego. Unikamy w ten sposób ciągania go między roślinami oraz zwijania i rozwijania.

podlewanie
Autor: Jacek Skórkowski Ciśnieniowy opryskiwacz z dyszą to wygodne ręczne narzędzie, którym można także podlewać rośliny
Trzy zasady podlewania

1. Ranek to najlepsza pora na podlewanie, choć można też późnym popołudniem, gdy słońce przestaje silnie grzać. To zapobiega intensywnemu parowaniu (więc marnowaniu) wody. Ważne jest, by rośliny zdążyły obeschnąć przed zmierzchem. Inaczej stworzymy doskonałe warunki do żerowania ślimaków oraz ułatwimy rozprzestrzenianie się chorób grzybowych (zarodniki przenoszą się z kroplami wody).

2. Podlewać należy powoli i niezbyt silnym strumieniem wody, tak by podłoże nasiąkało nią stopniowo, aż do głębokości 10- 15 cm. Między kolejnymi podlewaniami ziemia powinna przesychać, bo wtedy system korzeniowy jest lepiej rozwinięty i rośliny są zdrowsze. Zbyt częste podlewanie małą ilością wody sprawia, że aktywne korzenie rozwijają się głównie pod powierzchnią ziemi i w razie suszy szybciej zamierają. Z kolei podlewanie trawnika po wierzchu przyspiesza powstawanie filcu (to zbita masa kłączy, źdźbeł i korzeni utrudniająca dostęp powietrza i wody) oraz sprzyja rozprzestrzenianiu się mchu.

3. Podlewać trzeba ziemię wokół roślin, a nie ich liście. Co jakiś czas można zraszać rośliny, pamiętając jednak, że nie wszystkie gatunki to lubią. Lepiej oszczędzić kąpieli tym, które mają kutner chroniący przed parowaniem, różom oraz roślinom, które właśnie kwitną.

Zraszacze stacjonarne do ogrodu

Zraszacze stacjonarne po połączeniu z wężem ustawia się w ogrodzie i po nawodnieniu danego terenu przenosi w inne miejsce. Zależnie od rodzaju zastosowanej dyszy zasięg zraszania obejmuje teren prostokątny, kolisty albo wycinki koła.

W wielu modelach zasięg podlewania reguluje się zależnie od potrzeb, a są też takie, w których można zaprogramować kształt nieregularny.

Zraszacze mogą wytwarzać stały strumień wody (tak zwane statyczne) lub poruszać się (turbinowe, młoteczkowe). Najtańsze kosztują 10 zł, najdroższe, w których można zaprogramować kształt i wielkość podlewanej powierzchni – ponad 700 zł.

podlewanie
Autor: GREENMILL Tam, gdzie jest powierzchnia ogrodu jest duża, najlepiej zainstalować system automatycznego polewania z wynurzalnymi zraszaczami

Jak oszczędzać wodę w ogrodzie?

Woda jest dobrem coraz cenniejszym, należy ją więc wykorzystywać w sposób jak najbardziej ekonomiczny. Najlepiej, jeśli trafia bezpośrednio pod rośliny, nawilżając podłoże wokół korzeni. Podczas tradycyjnego podlewania traci się nawet 65% wody – paruje do atmosfery i wsiąka w głąb gruntu poza zasięg roślin. Dlatego warto zastosować system nawadniający. W wersji podstawowej składa się ze zraszaczy oraz rur o przekroju 0,5-1 cala doprowadzających do nich wodę. Układa się je w glebie na głębokości 20-40 cm. Zraszacze są montowane na sztywnych rurkach lub mogą być wynurzalne. Te drugie unoszą się pod wpływem ciśnienia dostarczonej wody.

Bardzo precyzyjne podlewanie zapewni zastosowanie mikrozraszaczy (montuje się je na rurach w rozstawie dostosowanym do rozmieszczenia roślin) oraz linii kroplujących. Składają się z rur i mikrorur z kroplownikami, z których powoli, ale systematycznie, woda wycieka wprost pod rośliny.

Na niewielkich powierzchniach ekonomicznym rozwiązaniem jest ułożenie minilinii kroplujących złożonych z cienkich, giętkich przewodów, w których rozmieszczone są emitery wody. W sprzedaży są też tak zwane węże pocące się – oddające wodę porami. Jedne i drugie można rozkładać na powierzchni gruntu (dobrze maskuje je cienka warstwa kory) albo zagłębiać w podłożu na 3-20 cm (im słabszy system korzeniowy mają rośliny, tym płycej).

Podlewanie ogrodu o dużych rozmiarach

Aby dokładnie podlewać duży ogród, warto połączyć kilka rodzajów instalacji w jeden system składający się z sekcji. Każda powinna obejmować urządzenia jednego typu (zraszacze, mikrozraszacze, linie kroplujące, pocące się węże) i nawadniać rośliny o podobnych wymaganiach. Sekcje pracują oddzielnie, nawadniając poszczególne fragmenty ogrodu.

To, na ile części podzielimy instalację, zależy od wielkości działki oraz od tego, jakim dysponujemy ciśnieniem i wydatkiem wody. Im większy jest ogród, a słabsze ciśnienie i mniejszy wydatek wody, tym więcej musi być sekcji. Taką instalacją można nawigować ręcznie, ale wygodniej jest ją wyposażyć w automatyczny sterownik zwany też programatorem. Pozwala ustawić porę i długość nawadniania codziennie lub w wybranych dniach tygodnia, a także kolejność włączania się i wyłączania poszczególnych sekcji.

Jeżeli do takiej instalacji dodamy czujniki deszczu oraz wilgotności podłoża, sygnały ze sterownika będą kierowane do zaworów elektromagnetycznych i spowodują otwarcie lub zamknięcie dopływu wody do odpowiedniej sekcji wtedy, gdy jest to potrzebne.

podlewanie
Autor: Andrzej Szandomirski W dużym ogrodzie wśród krzewów, wzdłuż żywopłotów oraz na kwietnych rabatach sprawdzi się linia kroplująca

Końcówki podlewające do węża

Liczba zastosowanych zraszaczy zależy od wielkości podlewanej powierzchni, ale zasada ich doboru zawsze jest taka sama. W narożnikach instaluje się zraszacze o zasięgu 90º lub 270º, wzdłuż linii granicznych terenu o zasięgu 180º, a w strefach centralnych – 360º. Powinny być tak rozmieszczone, by spadająca woda pokrywała całą powierzchnię (na zakładkę, nigdy na styk).

Trawnik. Do jego nawadniania zwykle wykorzystuje się zraszacze wynurzalne. Gdy nie pracują, są schowane w ziemi, więc są niewidoczne i nie przeszkadzają w koszeniu.

Rabaty, grządki warzywne, żywopłoty. Podlewa się je przy użyciu linii kroplujących, węży pocących lub mikrozraszaczy.

Rośliny w donicach i skrzynkach balkonowych. Muszą być podlewane często – codziennie, a w upały nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Problem rozwiąże zastosowanie systemu mikronawadniania, czyli linii kroplującej, która może obsługiwać kilka pojemników równocześnie.