Po czym poznać barszcz Sosnowskiego? Co się stanie po dotknięciu barszczu Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego to roślina wyjątkowo niebezpieczna, bo może poważnie poparzyć, ale nie tylko. Jakie są objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego. Jak wygląda barszcz Sosnowskiego i gdzie występuje? Z czym można pomylić barszcz Sosnowskiego?
Autor: GettyImages
Barszcz Sosnowskiego
Spis treści
- Po czym poznać barszcz Sosnowskiego?
- Z czym można pomylić barszcz Sosnowskiego?
- Skąd pochodzi barszcz Sosnowskiego?
- Czy barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?
- Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego
- Czy sadzić barszcz Sosnowskiego w ogrodzie?
- Czy zgłaszać barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi) to inwazyjna, parząca roślina, która występuje na terenie całej Polski. Zobacz zdjęcia barszczu Sosnowskiego i przeczytaj, dlaczego jest niebezpieczny!
Po czym poznać barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego jest rośliną dwuletnią: w pierwszym roku tworzy rozety liści, w drugim roku kwitnie, aby zamierać po zawiązaniu owoców i wydaniu nasion. W sprzyjających warunkach barszcz Sosnowskiego dorasta do 3,5 metra wysokości. Ten niechlubny rekord czyni z barszczu Sosnowskiego największą rośliną zielną w Polsce.
Barszcz Sosnowskiego ma grube łodygi, zakończone kwiatostanem w kształcie baldachu, mogącego mieć nawet do 50 cm średnicy. Pierzaste, osadzone na mięsistych ogonkach liście mogą dorastać nawet do 3 m długości. Te gigantyczne wymiary czynią z barszczu Sosnowskiego roślinę trudną do przeoczenia.
Z czym można pomylić barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego jest często mylony z podobnymi do niego gatunkami, należącymi do tej samej rodziny selerowatych (Apiaceae): barszczem zwyczajnym, łopianem, pasternakiem zwyczajnym czy arcydzięglem litwor.
Jak go odróżnić chociażby od barszczu zwyczajnego czy łopianu? Wszystkie te rośliny są zdecydowanie mniejsze od barszczu Sosnowskiego (dorastają do 2 metrów wysokości) i mają delikatniejszą budowę.
Skąd pochodzi barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego pochodzi z Kaukazu, a do Polski trafił pod koniec lat 50. z ZSRR, dlatego też często nazywany jest „zemstą Stalina”. Barszcz Sosnowskiego miał być źródłem taniej paszy dla bydła, jednak po odkryciu jego licznych wad (ranił wymiona krów, powodował oparzenia przewodu pokarmowego, krwotoki wewnętrzne i biegunki) większość jego plantacji została porzucona, skąd roślina samoistnie rozprzestrzeniała się na nowe obszary. Sprzyjające warunki znalazła przy zbiornikach wodnych, na wilgotnych łąkach, polach i ugorach.
Czy barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczny?
Barszcz Sosnowskiego jest niebezpieczna rośliną: cała jest pokryta długimi i sztywnymi włoskami, które wydzielają olejki eteryczne i parzący sok. Barszcz Sosnowskiego może powodować dotkliwe poparzenia, a w skrajnych przypadkach nawet martwicę skóry lub bielactwo.
Objawy poparzenia barszczem Sosnowskiego
Bąble na skórze po oparzeniu barszczem Sosnowskiego pojawiają się pod wpływem promieni słonecznych nawet po 12 godzinach od kontaktu z rośliną. Blizny po oparzeniu barszczem Sosnowskiego pozostają czasem na całe życie. W gorące dni barszcz Sosnowskiego wydziela lotne olejki eteryczne, które mogą wywoływać zawroty głowy, a nawet wymioty.
Czy sadzić barszcz Sosnowskiego w ogrodzie?
Olbrzymim błędem jest sadzenie barszczu Sosnowskiego w ogrodzie!!! Jeden okaz potrafi wytworzyć nawet do 40 tysięcy nasion, co w krótkim czasie prowadzi do prawdziwej inwazję. Skoszenie rośliny nic nie daje, ponieważ jej pędy szybko odrastają. Pojedyncze okazy należy usuwać z korzeniami i palić, zanim jeszcze wydadzą kwiaty.
Czy zgłaszać barszcz Sosnowskiego?
Barszcz Sosnowskiego należy traktować z olbrzymią ostrożnością, unikając z nim jakiegokolwiek kontaktu. Jego obecność należy zgłosić pod całodobowy numer alarmowy straży miejskiej 986.
Przebywanie w bliskości barszczu Sosnowskiego stanowi duże zagrożenie dla zdrowia człowieka!
Autor: GettyImages