Nawożenie tui jesienią - kiedy nawozić tuje na jesień i jakie nawozy stosować?

2023-09-21 15:13

Nawożenie tui jest konieczne dla zdrowia krzewów i ich atrakcyjnego wyglądu. Tuje ostatni raz w sezonie nawozi się jesienią. Kiedy i jak nawozić tuje jesienią? Jakie nawozy stosować do tui na jesień? Poznajcie odpowiedzi na te pytania.

Nawożenie tui
Autor: GettyImages Nawożenie tui jesienią przeprowadza się wyłącznie tzw. nawozami jesiennymi

Tuje (żywotniki) to jedne z najpopularniejszych roślin iglastych sadzonych w ogrodach. Najczęściej są z nich tworzone żywopłoty bądź szpalery, ale chętnie sadzi się je również jako element ogrodowych kompozycji. To także wdzięczny materiał na roślinne rzeźby (tzw. topiary) oraz znakomite tło dla kwitnących krzewów ozdobnych, bylin i roślin sezonowych.

Spis treści

  1. Dlaczego tuje potrzebują nawożenia?
  2. Kiedy nawozi się tuje?
  3. Nawożenie tui jesienią - co trzeba wiedzieć?
  4. Jakie nawozy stosować do nawożenie tui jesienią?

Dlaczego tuje potrzebują nawożenia?

Aby tuje były dobrze rosły, wypuszczały dużo młodych pędów, dobrze zimowały, były zdrowe i intensywnie wybarwione, potrzebują składników mineralnych, które dostarczyć im możemy wraz z nawożeniem. Systematyczne nawożenie tui jest konieczne dla zachowania zdrowia, żywotności i atrakcyjnego wyglądu tych iglaków.

Kiedy nawozi się tuje?

Przyjmuje się, że tuje powinny być nawożone trzy razy w roku:

  • wiosną - w kwietniu lub na początku maja.
  • latem - na początku lipca.
  • jesienią - na przełomie września i października.

Nawożenie tui jesienią - co trzeba wiedzieć?

Jesienne nawożenie tui różni się od nawożenia wiosennego czy letniego, do których wykorzystuje się nawozy z przewagą azotu w składzie. Stosowanie takich preparatów jesienią jest niewskazane, bowiem będzie pobudzać rośliny do wzrostu i wypuszczania nowych pędów, które mogą nie zdążyć zdrewnieć przed zimą, przez co narażone będą na przemarzanie - a to osłabi całą roślinę.

Dlatego też do zasilania tui w okresie jesiennym należy stosować inne nawozy, charakteryzujące się brakiem azotu, za to dużą zawartością fosforu i potasu. To właśnie te dwa pierwiastki korzystnie wpływają na przygotowanie roślin do okresu zimowego i poprawiają ich mrozoodporność (pędy szybciej zdrewnieją i się wzmocnią, a system korzeniowy będzie lepiej odżywiony i mniej narażony na przemarzanie w okresie zimowym). Fosfor i potas poprawiają gospodarkę wodną roślin, więc tuje zdecydowanie lepiej zniosą suszę oraz mróz.

Jesienne nawozy do tui powinny też być bogate w magnez - jego niedobór może prowadzić do żółknięcia i obumierania igieł, a przecież tuje to rośliny zimozielone i również zimą powinny prezentować się atrakcyjnie.

Jakie nawozy stosować do nawożenie tui jesienią?

Jesienią do nawożenia tui można stosować już wyłącznie nawozy bez zawartości azotu, czyli nawozy jesienne do iglaków. W sprzedaży jest bogata oferta nawozów w różnych formach: granulowane, sypkie i płynne (do sporządzania roztworów).

  • Nawozy w formie granulatu rozsypujemy wokół pnia tui, delikatnie mieszamy z podłożem, a następnie roślinę obficie podlewamy.
  • Nawozy w formie płynnej przed zastosowaniem rozcieńczamy w wodzie zgodnie z zaleceniami producenta.

Należy zawsze stosować dawki wskazane na instrukcji znajdującej się na opakowaniu - nie zwiększać ich, bowiem może to doprowadzić do przenawożenia, a to dla tui jest groźne i może skutkować uszkodzeniem krzewu.

Przeczytaj też:

Iglaki do ogrodu - czy rozpoznasz te rośliny iglaste?

Pytanie 1 z 9
Jaki to iglak?
żywotnik zachodni
Jak założyć żywopłot z tui (żywotników)