Cięcie migdałka trójklapowego - kiedy i jak ciąć krzewy migdałka

2019-04-03 10:37
Migdałek trójklapowy
Autor: Magdalena Michalak Aby migdałek trójklapowy kwitł obficie, należy go systematycznie ciąć

Cięcie migdałka trójklapowego to jeden z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych w uprawie tego krzewu, który bezpośrednio wpływa na obfitość kwitnienia. Podpowiadamy kiedy i jak ciąć migdałek trójklapowy.

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) może mieć krzewiasty pokrój. W sprzedaży spotyka się także rośliny szczepione na pniu. Obfite kwitnienie krzewów migdałka trójklapowego zależy nie tylko od zapewnienia dobrych warunków, ale także od techniki cięcia.

Cięcie migdałka - jak często ciąć

Formy krzewiaste migdałka trójklapowego osiągają do 3 m wysokości, formy pienne natomiast zwykle nie przekraczają 1,5 m. W obu przypadkach zaleca się wykonywać systematyczne, coroczne cięcie (ewentualnie można silniej ciąć co 3 lata). Zabieg cięcia powoduje lepsze krzewienie, zagęszczenie korony i oczywiście wpływa na liczbę wytwarzanych przez roślinę kwiatów.

Cięcie migdałka - kiedy ciąć

Cięcie wykonuje się po kwitnieniu (najczęściej w czerwcu). Jeśli cięcie jest przeprowadzone zbyt wcześnie – np. na początku wiosny – krzew może w ogóle nie zakwitnąć.

>>Przeczytaj też: Dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie

Jak ciąć krzewy migdałka trójklapowego?

Migdałek trójklapowy najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pędy należy skracać w taki sposób, aby na każdym pozostawić 3–5 pąków (licząc od podstawy). Ponadto usuwa się całkowicie pędy chore, zaatakowane przez szkodniki, uszkodzone oraz skierowane do wnętrza korony.

Co 3–4 lata zaleca się przeprowadzić cięcie odmładzające, polegające na usunięciu kilku najstarszych pędów. Każdorazowo cięcie wykonuje się nad oczkiem skierowanym na zewnątrz (zmniejszy to krzyżowanie się pędów i wrastanie do wnętrza korony).

U nasady krzewu powinno się usuwać dzikie, najczęściej proste, szybko wybijające pędy. Są niepotrzebne – pogarszają wygląd migdałka i osłabiają go pobierając wodę i składniki pokarmowe.

Przycinanie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE