Migdałek trójklapowy – cięcie. Kiedy i jak ciąć krzewy migdałka

2019-04-03 10:37 Michał Mazik

Krzewy migdałka trójklapowego wiosną obsypują się jasnoróżowymi kwiatami. Jednym z ważnych zabiegów pielęgnacyjnych, które mają wpływ na obfite kwitnienie migdałka, jest cięcie. Podpowiadamy kiedy i jak ciąć migdałek trójklapowy.

Migdałek trójklapowy (łac. Prunus triloba) może mieć krzewiasty pokrój. W sprzedaży spotyka się także rośliny szczepione na pniu. Obfite kwitnienie krzewów migdałka trójklapowego zależy nie tylko od zapewnienia dobrych warunków, ale także od techniki cięcia.

Jak często ciąć krzewy migdałka trójklapowego

Formy krzewiaste migdałka trójklapowego osiągają do 3 m wysokości, formy pienne natomiast zwykle nie przekraczają 1,5 m. W obu przypadkach zaleca się wykonywać systematyczne, coroczne cięcie (ewentualnie można silniej ciąć co 3 lata). Zabieg cięcia powoduje lepsze krzewienie, zagęszczenie korony i oczywiście wpływa na liczbę wytwarzanych przez roślinę kwiatów.

Kiedy ciąć krzewy migdałka trójklapowego

Cięcie wykonuje się po kwitnieniu (najczęściej w czerwcu). Jeśli cięcie jest przeprowadzone zbyt wcześnie – np. na początku wiosny – krzew może w ogóle nie zakwitnąć.

>>Przeczytaj też: Dlaczego należy przycinać rośliny w ogrodzie

Jak ciąć krzewy migdałka trójklapowego

Migdałek trójklapowy najobficiej kwitnie na pędach zeszłorocznych. Pędy należy skracać w taki sposób, aby na każdym pozostawić 3–5 pąków (licząc od podstawy). Ponadto usuwa się całkowicie pędy chore, zaatakowane przez szkodniki, uszkodzone oraz skierowane do wnętrza korony.
Co 3–4 lata zaleca się przeprowadzić cięcie odmładzające, polegające na usunięciu kilku najstarszych pędów. Każdorazowo cięcie wykonuje się nad oczkiem skierowanym na zewnątrz (zmniejszy to krzyżowanie się pędów i wrastanie do wnętrza korony).
U nasady krzewu powinno się usuwać dzikie, najczęściej proste, szybko wybijające pędy. Są niepotrzebne – pogarszają wygląd migdałka i osłabiają go pobierając wodę i składniki pokarmowe.

Zobacz film: Przycinanie krzewów ozdobnych kwitnących późną wiosną i latem

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE