Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie

2010-09-15 2:00 Anna Skórkowska

W ogrodzie możemy spotkać ślimaki skorupkowe, jak winniczek, ślimak gajowy, ogrodowy, zaroślowy, zaroślarka pospolita, oraz ślimaki nagie – pomrowy, pomrowiki i śliniki. Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie.

Ślimaki tworzące skorupki nie powodują wielkich szkód. Prawdziwym zagrożeniem są ślimaki nagie, szczególnie gdy jest ich bardzo wiele. Żerują przez cały sezon wegetacyjny, ale największe szkody wyrządzają wiosną, gdy zjadają siewki, delikatne młode pędy, płatki kwiatów. Bywa, że z młodych roślin pozostawiają jedynie łodyżki. Później zjadają zwiędłe i obumarłe części roślin (przejrzałe owoce, nadpsute warzywa, butwiejące liście), a także żerują na liściach i świeżych owocach. Rośliny uszkodzone przez ślimaki są słabsze i częściej chorują.

Gdzie ślimaki ukrywają się w ogrodzie

Ślimaki bardzo lubią cień i wilgoć. Żerują, gdy jest pochmurno lub pada deszcz, a także rano i po zmroku. We dnie ślimaki nagie najczęściej ukrywają się pod liśćmi, kamieniami, cegłami i deskami, w stertach gałęzi lub wyrwanych chwastów. Ślimaki skorupkowe w niesprzyjających warunkach (na przykład w czasie przedłużającej się suszy) zasklepiają skorupki i czekają „na lepsze czasy”.

Jak walczyć ze ślimakami w ogrodzie

Pamiętajmy, że ślimaki są częścią ekosystemu i przyczyniają się do rozkładu materii organicznej. Nie są groźne, póki nie pojawią się w nadmiernych ilościach (na przykład gdy stworzymy im doskonałe warunki bytowania, pozbywając się ich naturalnych wrogów). Aby zmniejszyć ich populację w ogrodzie, warto zacząć od metod tradycyjnych, które nie ingerują zbyt mocno w środowisko naturalne.

  • Nie sadzić blisko siebie roślin najchętniej zjadanych przez ślimaki: azalii, cynii, dalii, funkii, lilii, niecierpków, astrów chińskich, groszków pachnących, lewkonii i rozchodników okazałych. Smakołykami ślimaków są niektóre warzywa, szczególnie sałata, fasola, kapusta, buraki, marchew, a także truskawki, poziomki i maliny.
  • Zbierać ślimaki skorupowe i wynosić je do lasu lub parku. Tam żyją ich naturalni wrogowie, czyli ptaki, jeże, jaszczurki, ropuchy, ryjówki.
  • Podlewać ogród rano, bo robiąc to wieczorem, tworzymy ślimakom idealne warunki do żerowania.
  • Zlikwidować kryjówki, czyli sterty gałęzi, kamieni, desek, w których chronią się ślimaki. Jeżeli jednak zauważymy jeża, ropuchę czy jaszczurki, lepiej pozostawić taką stertę, bo może w niej zamieszkają. Ci naturalni wrogowie ślimaków będą oczyszczać z nich ogród.
  • Kosić wysoką trawę, nie tylko na działce, ale i wokół niej, bo chętnie kryją się w niej ślimaki.
  • Spulchniać glebę i przesuszać ją, ponieważ jaja i młode ślimaki źle znoszą brak wilgoci. Warto też spulchnić glebę po pierwszych przymrozkach i pozostawić
  • nierozgrabioną. Chłód zniszczy jaja ślimaków złożone w szczelinach i jamkach.
  • Sadzić rośliny, których ślimaki nie tolerują, na przykład bez czarny, płomyk wiechowaty (floks), krwawnik pospolity, nasturcję wielkokwiatową, orlika pospolitego, parzydło leśne, macierzankę piaskową, wilczomlecze, bieluń dziędzierzawę, a na grządkach warzywnych majeranek, gorczycę białą, hyzop lekarski, szałwię lekarską, tymianek właściwy, cebulę i czosnek. Na grządkach między roślinami warto też rozkładać gałązki bzu czarnego, wrotycza i krwawnika.

Zobacz film: Jak pozbyć się ślimaków z ogrodu

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE