Jak przesadzić duże drzewo?

2010-05-17 2:00 Anna Skórkowska

Jeżeli na naszej działce rosną drzewa, które chcielibyśmy usunąć, musimy wystąpić do gminy z wnioskiem o zezwolenie. Ale może zamiast wycinać – lepiej je przesadzić?

Często zdarza się, że otrzymujemy zezwolenie jedynie na przesadzenie drzewa. Dzieje się tak zazwyczaj, jeśli jest to gatunek cenny z punktu widzenia środowiska, a dany egzemplarz nie jest stary. Aby drzewo miało szansę na ponowne zakorzenienie w podłożu, trzeba przesadzać je z bryłą korzeniową, a to sprawia sporo trudności. Bryła korzeniowa średnicy 50 cm waży bowiem około 120 kg, natomiast średnicy 100 cm – tonę. Samodzielnie można przesadzić drzewo, którego obwód pnia nie przekracza 20 cm, bo wytrzyma ono ograniczenie systemu korzeniowego do 50 cm. Do przesadzenia większych warto zatrudnić specjalistyczną firmę dysponującą odpowiednim sprzętem.

Przygotowania do przesadzenia rozpoczynamy już rok przed całą operacją. Wokół pnia – w odległości około 50 cm – wykopujemy rów szerokości szpadla i głębokości 50-60 cm oraz ostrym narzędziem przycinamy korzenie, następnie zewnętrzną ścianę wykopu wykładamy grubą folią i rów wypełniamy żyzną ziemią. W ten sposób sprowokujemy drzewo do tworzenia młodych korzeni blisko pnia i powstanie zwarta bryła korzeniowa. Tuż przed przesadzeniem usuwamy ziemię dookoła folii i od spodu podcinamy korzenie. Pod uformowaną w ten sposób bryłę korzeniową podkładamy wytrzymałą folię lub tkaninę jutową i zawijamy ją do góry, a następnie oplatamy taśmą jutową lub grubym sznurem. Jeśli przesadzamy drzewo liściaste, po umieszczeniu go w nowym miejscu warto przyciąć koronę o 25-40% (zależnie od gatunku), opalikować je i obficie podlać.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE