Jak prawidłowo sadzić pomidory? Jak głęboko? W jakiej odległości należy sadzić pomidory?
Druga połowa maja to najlepszy czas, by sadzić pomidory do gruntu. Podpowiadamy, jak prawidłowo zasadzić pomidory, by dobrze rosły i owocowały. Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów? W jakiej odległości należy sadzić pomidory? Jak głęboko? Przedstawiamy zasady sadzenia pomidorów do gruntu.
Autor: photos.com
W naszych warunkach klimatycznych do gruntu pomidory sadzi się w drugiej połowie maja
Spis treści
- Jak prawidłowo sadzić pomidory? Kiedy sadzić pomidory?
- Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów?
- W jakiej odległości należy sadzić pomidory?
- Jak sadzić pomidory, żeby dobrze rosły?
Jak prawidłowo sadzić pomidory? Kiedy sadzić pomidory?
Pomidory do gruntu sadzimy z rozsady. W naszych warunkach klimatycznych, gdyby były wysiane wprost do gruntu, miałyby za krótki okres wegetacji i nie zdążyłyby owocować. To rośliny, które nie są odporne na niskie temperatury, więc powinny być sadzone dopiero po 15 maja, gdy minie ryzyko wiosennych przymrozków.
Z kolei nasiona pomidorów wysiewamy na przełomie lutego i marca do skrzynek ustawionych w ciepłych pomieszczeniach. Siewki pomidorów należy następnie przesadzić – czyli pikować do oddzielnych doniczek, by miały więcej miejsca i mogły rozwinąć system korzeniowy. W ten sposób będziemy mieli rozsadę pomidora. Przed zasadzeniem do gruntu rozsadę powinno się zahartować. Polega to na tym, że przez kilka dni wystawiamy sadzonkę na kilka godzin na zewnątrz. W ten sposób mamy przygotowaną rozsadę do zasadzenia na działce.
Co włożyć do dołka podczas sadzenia pomidorów?
Pomidory lubią ziemię piaszczysto-gliniastą, o odczynie lekko kwaśnym, gdzie pH wynosi między 5,5 a 6,6. Przed zasadzeniem rozsady dobrze jest wcześniej przekopać ziemię, dodając do niej kompost. Jeśli gleba była wzbogacona obornikiem, to sadzimy pomidory w zależności od odmiany w pierwszym lub drugim roku po oborniku. W pierwszym roku mogą być sadzone wczesne i karłowate odmiany, a w drugim – wysokie. Na pomidory wykopujemy dołki, powinny być one głębsze od doniczek, w których rośnie rozsada. Najlepiej by dołek był na tyle głęboki, by zmieściło się w nim nawet pół łodygi pomidora. Dzięki temu roślina dobrze się ukorzeni, co jest ważne przy pobieraniu składników odżywczych z gleby.
Do dołka przed posadzeniem pomidora warto wrzucić garść kompostu i niewielką ilość mączki kostnej. Dzięki temu wzbogacimy ziemię w materię organiczną oraz przyczynimy się do rozwoju pożytecznych mikroorganizmów, dodatkowo kompost będzie magazynował wodę w glebie. Dobrym pomysłem jest także dodanie świeżej, poszatkowanej pokrzywy czy skorupek od jajek. Pokrzywa jest bogata w składniki mineralne, przede wszystkim azot i pomoże pomidorowi w rozwoju, a także uchroni go przed chorobami grzybowymi. Z kolei skorupki wzbogacą glebę w wapń i będą także wspierać roślinę w walce z chorobami. Po dodaniu do dołka czy to kompostu, mączki kostnej, skorupek lub pokrzywy roślina powinna zdrowo się rozwijać i owocować.
W jakiej odległości należy sadzić pomidory?
Przed posadzeniem rozsady przygotowujemy grządki i kopiemy w nich dołki. Odległość między poszczególnymi krzaczkami powinna wynosić od 35 do 50 cm, w zależności od gatunku i tego, jak rozrasta się dany pomidor. Zwykle jednak ta odległość wynosi ok. 40 cm. Najlepiej, by na jednym metrze kwadratowym rosły maksymalnie cztery pomidory.
Gdy sadzimy rozsadę, powinniśmy zwrócić uwagę na to, jak układają się korzenie. Nie powinny się one zawijać, więc jeśli są za długie, to je po prostu lekko przycinamy. Na końcu przysypujemy krzaczki ziemią, ugniatamy i podlewamy. Przy podlewaniu unikamy zmoczenia liści. Jeśli po zasadzeniu jakiś liść opada na ziemię, najlepiej go usunąć - jeśli tego nie zrobimy, liść zacznie chorować, a nawet gnić.
Wraz z sadzeniem pomidorów dobrze jest jednocześnie przygotować podpory. Wbijamy je ok. 10 cm od dołka do sadzenia.
Jak sadzić pomidory, żeby dobrze rosły?
Pomidory najlepiej jest sadzić do ziemi ciepłej, ale w pochmurny dzień, wtedy lepiej się przyjmą. Z naszej rozsady nie wszystkie egzemplarze będą się nadawały do zasadzenia, wybieramy przede wszystkim zdrowe sztuki. To takie, które mają grube i mocne pędy, o dobrze wybarwionych na zielono liściach, a odrzucamy takie, które mają podwinięte brzegi liści i plamy. Jeśli kupujemy rozsady w sklepie ogrodniczym, to zwracamy uwagę na korzenie – nie powinny być one wysuszone. Krzaczki są gotowe do zasadzenia w gruncie, gdy mają od 15 do 30 cm wysokości i od 5 do 7 liści.
Do sadzenia rozsad powinniśmy wybrać miejsce, w którym rok wcześniej nie rosły pomidory, ani inne warzywa psiankowate, czyli przede wszystkim ziemniaki i papryka. W tym miejscu można zasadzić pomidory dopiero po trzech, czterech latach. Ponadto, przy sadzeniu pomidorów dobrze jest pamiętać, że są to rośliny, które oryginalnie pochodzą z Ameryki Południowej. Dlatego lubią stanowiska słoneczne, osłonięte od wiatru i właśnie w takich miejscach należy je sadzić - będą miały dobre warunki do rozwoju i owocowania.
- Trzy zabiegi kluczowe dla pomidorów! Tylko wtedy będą dobrze rosły i obficie owocowały
- Pomidory czekoladowe, czyli pomidory kumato – jak je uprawiać z nasion?