Pomidory czekoladowe, czyli pomidory kumato. Co warto o nich wiedzieć?
Pomidory czekoladowe kumato cieszą się ostatnio dużym zainteresowaniem wśród ogrodników. Szczególnie ciekawi tej odmiany są ci, którzy szukają nowych doznań smakowych i nie boją się też eksperymentować z nowymi roślinami. Pomidory czekoladowe na pewno wyróżniają się oryginalnym smakiem i wyglądem. Podpowiadamy, jak uprawiać te warzywa z nasion.
Spis treści
- Co to są pomidory czekoladowe?
- Jak wygląda pomidor czekoladowy?
- Jak smakuje pomidor czekoladowy?
- Czy pomidory czekoladowe są zdrowe?
- Jak uprawiać pomidory kumato z nasion?
Co to są pomidory czekoladowe?
Pomidory czekoladowe kumato uprawiane są przede wszystkim w Hiszpanii. To tam pod koniec lat 70-tych XX w. zauważono, że im mniej warzywo ma wody, tym owoc staje się bardziej słodki, bardziej intensywny w smaku, a skórka ciemniejsza. Odmiana czekoladowa powstała jako efekt skrzyżowania kilku rodzajów pomidorów. Warzywo jest dość wymagające w uprawie, jednak przy odpowiedniej pielęgnacji może rosnąć także w Polsce.
Jak wygląda pomidor czekoladowy?
Pomidor czekoladowy występuje w kilku wersjach, może być wielkości koktajlowego, ale także mięsistego, dużego pomidora. Na pewno jednak wyróżniająca się w odmianie kumato jest skórka, która jest gruba i przybiera odcienie brązowego. Ciemna barwa bierze się z tego, że w warzywie znajdują się duże ilości barwników naturalnych – antocyjanów. To one właśnie sprawiają, że pomidory nie są czerwone, a znacznie ciemniejsze, wpadające w brąz. Podobne związki antocyjanów znajdują się w aronii, porzeczkach czy czerwonych winogronach. Inną cechą pomidora kumato jest mniejsza zawartość pestek w porównaniu do tradycyjnych odmian.
Jak smakuje pomidor czekoladowy?
Nazwa pomidorów odnosi się jedynie do koloru, nie ma jednak wiele wspólnego ze smakiem czekolady. Pomidory są jednak podobnie jak czekolada bardzo słodkie, zawierają dużo fruktozy, czym różnią się od tradycyjnych odmian. Smak kumato określany jest jako intensywny. Warzywa wyróżniają się też przyjemnym, silnym aromatem.
Czy pomidory czekoladowe są zdrowe?
Pomidor kumato to niemal bomba witaminowo-mineralna, tak wiele zawiera cennych składników dla zdrowia. Są tu przede wszystkim duże ilości wspomnianych antocyjanów. Mają one silne działanie antyoksydacyjne, wspierając w profilaktyce nowotworowej. Ponadto działają korzystnie na układ krążenia, uszczelniając naczynia krwionośne czy obniżając ciśnienie krwi. Działają także korzystnie na wzrok, m.in. pomagając w leczeniu jaskry. W pomidorach czekoladowych znajdują się także witaminy C, A, z grupy B oraz E. Jeśli chodzi o minerały, to w kumato znajdziemy duże ilości potasu, a także nieco żelaza i fosforu.
Jak uprawiać pomidory kumato z nasion?
Pomidory czekoladowe możemy także uprawiać w naszych warunkach klimatycznych w ogrodzie. Już w marcu powinniśmy wysiać nasionka na rozsadę. Temperatura we wnętrzu powinna się utrzymywać na poziomie 20 st.C. Wraz z pojawieniem się pierwszych listków, siewki należy pikować, czyli przesadzić do pojedynczych pojemników. Dopiero w drugiej połowie maja, gdy niebezpieczeństwo przymrozków już minie, pomidorki można zasadzić do gruntu.
Stanowisko dla pomidorów czekoladowych powinno być przede wszystkim słoneczne. Jeśli chodzi o glebę, to wzbogacamy ją kompostem czy rozłożonym obornikiem, ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny. Pomidory sadzimy tak, by korzenie znalazły się ok. 10 cm poniżej górnej warstwy gruntu. Przed wsadzeniem do dołka usuwamy dodatkowo dolne liście rośliny. Na końcu pomidory podlewamy – to warzywa, które potem powinny być także regularnie podlewane. Pomidory czekoladowe są na szczęście dość odporne na choroby, należy je jedynie co miesiąc nawozić.
Zobacz też: Najsmaczniejsze odmiany pomidorów gruntowych. Najlepsze i popularne w uprawie
Autor: photos.com