Jak pielęgnować rośliny cebulowe posadzone jesienią

2023-02-07 20:28

Aby rośliny cebulowe cieszyły nas swym pięknem, nie wolno zapominać o zabiegach pielęgnacyjnych: podlewaniu, nawożeniu, odchwaszczaniu, wykopaniu bądź okryciu przed zimą. Radzimy jak pielęgnować rośliny cebulowe posadzone jesienią.

Rośliny cebulowe posadzone jesienią trzeba właściwie pielęgnować, aby wiosną pięknie zakwitły. Podpowiadamy, jak pielęgnować rośliny cebulowe posadzone jesienią.

Podlewanie i nawożenie roślin cebulowych

Zwłaszcza wiosną, gdy rośliny intensywnie rosną i kwitną, nie można dopuszczać do przesuszenia podłoża. Gleba powinna być stale lekko wilgotna. Szczególnie należy pamiętać o roślinach w pojemnikach, bo tam podłoże przesycha znacznie szybciej niż ziemia w ogrodzie.Rośliny będą się dobrze rozwijały i pięknie kwitły, jeżeli wiosną na początku wegetacji zasilimy je dawką nawozu wieloskładnikowego. Możemy też od momentu wypuszczenia liści do zakwitnięcia opryskać je dwa-trzy razy nawozem dolistnym (Ekolist, Florovit). Dokarmianie należy zakończyć mniej więcej miesiąc przed planowanym wykopaniem cebul.

Usuwanie przekwitłych kwiatów z roślin cebulowych

Ich obrywanie sprawia, że cebule i bulwy są dorodniejsze, bo roślina nie wykorzystuje substancji odżywczych do tworzenia nasion, ale je magazynuje. Pędy kwiatowe wycina się tak, aby pozostawić większość zdrowych liści. Czasami warto jednak zostawić kwiaty, by zawiązały nasiona i się rozsiały. W ten sposób łatwo rozmnażają się cebulice, czosnki, przebiśniegi, szachownice kostkowe, szafirki, śnieżyce i krokusy botaniczne.

Odchwaszczanie roślin cebulowych

Jeżeli miejsce sadzenia roślin cebulowych nie było dostatecznie starannie odchwaszczone, pojawiające się chwasty trzeba usuwać bardzo ostrożnie, żeby nie naruszyć dość słabego systemu korzeniowego pielęgnowanych roślin. Nie wolno stosować herbicydów przeznaczonych do zwalczania perzu, które poleca się na rabatach roślin ozdobnych. Rośliny cebulowe – podobnie jak trawy – należą do tej samej grupy jednoliściennych, co sprawia, że niszczą je te same preparaty.

Czy rośliny cebulowe trzeba wykopywać?

Niektóre gatunki roślin cebulowych mogą rosnąć w tym samym miejscu przez wiele lat. Rozrastają się, część z nich w sprzyjających warunkach rozsiewa się, tworząc z czasem łany (na przykład cebulice, przebiśniegi, ranniki, szachownice kostkowe, śnieżyce, śniedki). Inne mogą pozostawać w tym samym miejscu przez trzy-pięć lat (wyjątkiem są tulipany i hiacynty, które warto wykopywać co roku). Później rosną w nadmiernym zagęszczeniu i słabiej kwitną. Cebule i bulwy wykopuje się w czerwcu; sygnałem, że można to już zrobić, jest żółknięcie i zasychanie liści. Trzeba je wykopywać ostrożnie, bo są delikatne i łatwo można je uszkodzić, a wtedy bakterie i zarodniki grzybów powodujących choroby mają do nich łatwy dostęp. Wykopane rośliny układa się w ażurowych skrzynkach i odstawia do suszenia w ciepłym i często przewietrzanym pomieszczeniu, nie na słońcu. Następnie czyści się je i usuwa wszystkie cebule i bulwy zniekształcone lub takie, na których dostrzeżemy wilgotne albo pleśniejące plamy (najlepiej je spalić). Do momentu sadzenia przechowujemy je w papierowych torbach lub – lepiej – ułożone jedną warstwą w torfie. Pomieszczenie, w którym się znajdują, powinno być często przewietrzane, suche i dość ciepłe (17-20°C).

Czy rośliny cebulowe trzeba okryć na zimę?

Posadzone cebule należy okryć 2-3-centymetrową warstwą drobno mielonej kory lub kompostu, gdy ziemia jest już lekko zmrożona. Dopiero gdy nadejdą silne mrozy, rozkładamy drugą warstwę – 5 cm słomy, kory lub stroiszu (gałązek drzew iglastych). Ta warstwa zapobiegnie głębokiemu przemarzaniu gleby, które zagrażałoby cebulkom. Pod koniec zimy należy ją zdjąć, zanim rośliny zaczną kiełkować. Kompost czy kora mogą pozostać na rabacie jako ściółka. Należy pamiętać, że zbyt wczesne okrywanie roślin stwarza doskonałe warunki bytowania gryzoniom, które żywią się cebulkami roślin ozdobnych.

Nasi Partnerzy polecają