Przycinanie gruszy - kiedy i jak ciąć grusze w ogrodzie
Grusze to często sadzone w ogrodach drzewa owocowe. Regularne cięcie gruszy jest konieczne. Przycinanie gruszy jest konieczne dla prawidłowego wzrostu drzewa. Podpowiadamy kiedy i jak ciąć grusze.
Regularne cięcie gruszy jest konieczne dla jej prawidłowego wzrostu, obfitego owocowania oraz odpowiedniego wybarwienia, a co za tym idzie smaku owoców.
Cięcie formujące gruszy
W pierwszych latach po posadzeniu cięcie gruszy ma na celu nadanie jej koronie odpowiedniego kształtu – zwykle jest to korona z przewodnikiem i z 3-6 konarami bocznymi. W tym celu w pierwszym roku po posadzeniu przycinamy drzewko około 1 metra od miejsca szczepienia. Dzięki temu na pniu będą się tworzyć liczne boczne rozgałęzienia. Przycinamy wszystkie znajdujące się poniżej 70 cm. Zostawiamy 3-6 najsilniejsze pędy boczne, z których wyrosną boczne rozgałęzienia korony. Przez kolejne 2-3 lata korygujemy kształt korony.
Cięcie grusz uformowanych
Cięcie już uformowanych grusz prawie niczym nie różni się od cięcia jabłoni. Warto jednak pamiętać, że jabłonie owocują na długopędach, a grusze przede wszystkim na krótkopędach. Krótkopędy szybciej się starzeją, dlatego też grusze częściej wymagają cięcia odmładzającego. W tym celu starsze gałęzie (3-4 letnie) wycinamy pozostawiając 5-10 cm czop od przewodnika, dzięki temu na miejscu starych gałęzi (z pąków śpiących) wyrosną nowe. Wycinamy także niepotrzebne pędy jednoroczne oraz te rosnące pionowo do góry, konkurujące z przewodnikiem. Grusze powinny być zawsze cięte w drugiej połowie marca!