Glicynia cięcie - kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię (wisterię)

2018-07-10 11:07
Glicynia
Autor: GettyImages Aby glicynia co roku obficie kwitła, konieczne jest jej przycinanie

Glicynia to bardzo dekoracyjne pnącze, szczególnie w okresie kwitnienia. Aby glicynia kwitła co roku, należy ją regularnie przycinać. Podpowiadamy, kiedy i jak prawidłowo przycinać glicynię. Glicynia cięcie.

Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda) uchodzi niekiedy za roślinę kapryśną, chociaż jest to opinia nieco krzywdząca. Pnącze to przy prawidłowej pielęgnacji odwdzięcza się bowiem solidnym wzrostem i niesamowitym kwitnieniem. Jednym z najważniejszych zabiegów w uprawie glicynii jest cięcie Jak i kiedy przycinać glicynię?

Glicynia kwiecista w zależności od odmiany i warunków osiąga zwykle 6–10 m wysokości, rocznie przyrastając o 1–3 m. Pnącze osiągające takie rozmiary musi być regularnie cięte, aby corocznie obficie zakwitało. Glicynie pierwszy raz zakwitają w wieku 2–10 lat. Przez pierwsze 2–3 lata po posadzeniu zaleca się pozwolić im swobodnie rosnąć. Pnącze zawiązuje pąki kwiatowe wczesną jesienią.

Glicynia cięcie - kiedy i jak przycinać glicynię

Cięcie glicynii przeprowadza się w dwóch terminach.

  • Pierwszy przypada latem (od lipca do sierpnia). Należy skracać wtedy wybujałe, tegoroczne pędy do 15–20 cm długości, licząc od nasady. Pozostawia się przy tym pędy, które ukierunkowują wzrost rośliny.

Przeczytaj: Letnie cięcie glicynii >>>

  • Kolejny zabieg cięcia glicynii przeprowadza się wczesną wiosną (lub pod koniec zimy), jeszcze przed rozpoczęciem sezonu wegetacyjnego. Jest to cięcie sanitarne, które polega na usuwaniu pędów słabych, przemarzniętych, chorych, zaatakowanych przez szkodniki lub uszkodzonych. Oprócz tego należy usunąć wszelkie pędy (wilki) wyrastające u nasady pnia.

Przeczytaj: Wiosenne cięcie glicynii >>>

Pamiętajmy jednocześnie, by glicynii zapewnić solidne podpory. Jeśli pomimo dobrej pielęgnacji nie kwitnie, można ograniczyć zasięg korzeni rośliny. Korzenie należy ściąć na głębokość szpadla w odległości około 60 cm od pnia.

Cięcie roślin w ogrodzie
Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
Nasi Partnerzy polecają
Podziel się opinią
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE