Drobna plamistość liści drzew pestkowych - choroba wiśni i czereśni
Drobna plamistość liści drzew pestkowych to groźna choroba roślinna, atakująca przede wszystkim drzewa wiśni i czereśni. Poznaj objawy drobnej plamistości liści drzew pestkowych i dowiedz się, jak zwalczać tę chorobę. Drobna plamistość liści drzew pestkowych - zwalczanie.
Drobną plamistość liści drzew pestkowych to choroba grzybowa roślin, którą wywołuje grzyb Blumeriella jaapi.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych - objawy i szkodliwość
Objawy choroby widoczne są na liściach w postaci drobnych plamek - początkowo szarozielonych, potem czerwonobrunatnych - zlewających się ze sobą, co w efekcie przypomina nekrozy. Patogen przyczynia się do przedwczesnej defoliacji (opadania liści) - już w połowie lata rośliny mogą być bez liści. Roślina ma mniejsze przyrosty i jest słabsza, co w sumie skutkuje mniejszym plonem. Poza tym wykazuje gorsze przystosowanie do wchodzenia w stan spoczynku, jest wrażliwsza na mróz. Drobna plamistość liści drzew pestkowych jest uważana za najgroźniejszą chorobę wiśni. W szkółkach groźna dla podkładek wiśni i czereśni.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych - jakie rośliny atakuje
Powszechnie występuje w uprawie czereśni i wiśni, zarówno w sadach amatorskich, jak i towarowych.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych - pochodzenie choroby i cykl rozwojowy
Na porażonych liściach, grzyb zaczyna przerastać tkankę, z czasem tworzą się zarodnie, a w nich zarodniki workowe, które są źródłem infekcji pierwotnych. Wiosną na dolnej stronie liści pojawiają się pierwsze plamki, a w nich zarodniki konidialne powodujące infekcje wtórne i pojawienie się licznych plamek na powierzchni liści.
Drobna plamistość liści drzew pestkowych - zwalczanie
By ograniczyć źródła infekcji pierwotnych drobnej plamistości liści drzew pestkowych można opryskiwać jesienią opadłe liście 5% roztworem mocznika. Stosować odpowiednie fungicydy po kwitnieniu drzew. Można też zastosować oprysk po zbiorze jeśli lato było wilgotne. Należy usuwać i niszczyć opadłe, porażone liście stanowiące źródło infekcji pierwotnej.